Ana SayfaToplumsal CinsiyetLeyla Aydemir cinayeti: Yusuf Aydemir’e ağırlaştırılmış müebbet, altı sanığa beraat

Leyla Aydemir cinayeti: Yusuf Aydemir’e ağırlaştırılmış müebbet, altı sanığa beraat

HABER MERKEZİ – Ağrı’da kaybolan ve 18 gün sonra cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in ölümüne ilişkin davada, amcası Yusuf Aydemir cinayet suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve ‘cebir ve hileyle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırılırken, diğer altı sanık ise beraat etti.

Ağrı’da, 15 Haziran 2018 tarihinde kaybolan ve 18 gün sonra öldürülmüş olarak bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemirin ölümüne ilişkin davada karar verildi.

Duruşmaya davanın tek tutuklu sanığı çocuğun amcası Yusuf Aydemir, tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile katıldı.

Diğer sanıklar Mehmet Ali Aydemir, Musa Aydemir, Besim Dursun, Hatun Dursun, Yıldırım Artam, Ayşe Artam da duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, haklarında zorla getirttirilme kararı çıkan üç tanığı dinlemekten vazgeçti.

Mahkeme, Kerem Aydemir, Dilaver Aydemir ve Gülcemal Aslan’ın dosyaya yeni bir bilgi katmayacağını ileri sürerek, dinlemelerinden vazgeçilmesine oy birliği ile karar verdi.

Karar öncesi mahkeme başkanı sanıklardan son sözlerini sordu. Tüm sanıklar haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, beraatlerini istedi.

Mahkeme kararını açıklamak üzere duruşmaya 10 dakika ara verdi.

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanık Yusuf Aydemir hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Ayrıca Aydemir hakkında ‘cebir ve hileyle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan da 4 yıl hapis cezası verildi.

Diğer altı sanık ise beraat ettirildi.

Ne olmuştu?

4 yaşındaki Leyla Aydemir, Ağrı’da bayram ziyareti için gittiği Bezirhane köyünde kaybolmuştu.

AFAD, jandarma ve sivil toplum kuruluşlarının aradığı 4 yaşındaki çocuğun cansız bedeni 18 gün sonra bulunmuştu.

Ağrı Valisi Süleyman Elban, otopsi sonrası yaptığı açıklamada Leyla’nın açlıktan yaşamını yitirdiğini, vücudunda darp ve istismar belirtisi olmadığını söylemişti.

Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Leyla’nın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında baba Nihat Aydemir’in amcasının oğlu olan Mehmet Ali Aydemir gözaltına alınarak, ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklanmıştı.

Mehmet Ali Aydemir’in de aralarında olduğu yedi sanık hakkında başsavcılık tarafından iddianame hazırlanmıştı.

Biri tutuklu yedi sanık hakkında “Çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “iştirak halinde kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan da 14’er yıla kadar hapis cezası verilmesi isteniyordu.

Davanın ilk duruşmasında sanıklardan şikayetçi olduğunu belirten anne Şükran Aydemir’in aksine  baba Nihat Aydemir sanıklardan şikayetçi olmadığını söylemişti.

Baba Nihat Aydemir’in şikayetçi olmaması nedeniyle aile avukatı davadan çekildiğini bildirmişti.

Davaya dahil olmaları kabul edilen Ağrı Barosu ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, sanıkların işlenen suç nedeniyle en ağır şekilde cezalandırılmalarını istemişti.

Aydemir’in ölümüne ilişkin tutuklanan ilk kişi olan Leyla’nın akrabası Mehmet Ali Aydemir 19 Aralık 2019’da tahliye edilmiş ve davada tek bir tutuklu sanık kalmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
DTK soruşturması: Dört kişiye tutuklama
Sonraki Haber
MEB: Meslek liselerinde 5 Ekim'de yüz yüze uygulamalı eğitime başlanacak