Ana SayfaGüncelVan’da gözaltında işkence gören üç çocuk hakkında dava açıldı

Van’da gözaltında işkence gören üç çocuk hakkında dava açıldı

HABER MERKEZİ – Van’da gözaltında işkenceye maruz bırakılan 14, 16 ve 17 yaşındaki çocuklar hakkında 26 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Şiddet uygulayan polisler hakkında ise hala herhangi bir işlem yapılmadı.

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi’nde 15 Şubat 2019 tarihinde gözaltına alınan yaşları 14, 16 ve 17 olan üç çocuk, gözaltına alınmaları sırasında ve götürüldükleri karakolda işkenceye maruz bırakıldı.

İşkencenin kamuoyuna yansıması üzerine Van Barosu avukatları, şiddet uygulayan polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine savcılık soruşturma başlattı.

Bir yıl içerisinde soruşturma dosyasında beş savcı değişti. Son olarak geçtiğimiz 21 Mayıs’ta İpekyolu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yazı gönderen savcılık, olay günü görevli olan polislerin isim listesi isteyip, teşhis istemi talep etti.

Mezopotamya Ajansı’ndan Müjdat Can’ın haberine göre savcılığa 18 Haziran’da yanıt veren Emniyet, olayın TEM Şube’yi ilgilendirdiğini öne sürdü.

Olay gününe dair avukatların talep ettiği kamera görüntülerinin de henüz soruşturma dosyasına eklenmediği belirtildi.

Polisler hakkında yapılan işlemlerde hala bir ilerleme kaydedilmemişken, işkence gören üç çocuk hakkında “tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma veya el değiştirme”, “görevi yaptırmamak için direnme”, “hakaret”, “örgüt üyesi olmak”, “örgüt propagandası yapmak” ve “trafik güvenliğini tehlikeye sokmak” suçlamalarıyla 10 yıldan 26 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

3 sayfalık iddianamenin ilk sayfası, PKK ve KCK’nin tanımına ayrılırken, devamında ise çocuklara istinat edilen suçlamalara ilişkin polis fezlekesine yer verildi.

İddianamede işkence gören çocuklardan birinin polislerden kaçarken başını balkon duvarına vurduğu iddia edildi.

Buna ilişkin “Kaçarken attığı malzemelerin açık kimliğinin tespit edilmemesi amacıyla sokak eylemlerinde kullanılan gizlenme aracı olduğu, suça sürüklenen çocuğun sokak eylemlerinin yaşandığı bölgede yakalanmış olması ve yakalanmaya çalışıldığı esnada attığı belirtilen malzemelerin suça sürüklenen çocuğa ait olduğu” değerlendirmelerine verildi.

İddianamede üç çocuğa ait cep telefonlarında “örgüt propagandası” içeren fotoğraflara ve videolara rastlandığı ileri sürüldü.

İddianame, Van 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

iddianamenin kabul edilmesi ile açılan davanın ilk duruşması 25 Şubat 2021 tarihinde yapılacak.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Arılar hakkında ne biliyoruz?
Sonraki Haber
Ankara'da bir erkek evli olduğu kadını ağır yaraladı