Ana SayfaGüncelSancar: İktidarın sistematik davrandığı tek konu HDP’ye saldırı

Sancar: İktidarın sistematik davrandığı tek konu HDP’ye saldırı

HABER MERKEZİ – Meclis’te yaptığı konuşmada “Bir alo AKP hattı kurmuşlar” diyen HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar, Cizre’de iki binden fazla ailenin aranarak ‘neden HDP’ye gidiyorsunuz’ diye sorulduğuna dikkat çekti ve ekledi: “Cevap çok açık değil mi? HDP Cizre halkının evidir.” Ayrıca ‘Kobani soruşturması’ kapsamında yeni gözaltılara dair “İktidarın sistematik ve tutarlı davrandığı tek konu HDP’ye saldırıdır” ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Meclis grup toplantısında gündemdeki konulara dair açıklamalarda bulundu.

Sancar, konuşmasının devamında HDP’ye dönük operasyonlardan 2021 bütçesine değin birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.

HDP Eşbaşkanı Sancar’ın yaptığı konuşma özetle şöyle:

‘Kobani soruşturması’ üzerinden seçim mesajı

İktidarın sistematik ve tutarlı davrandığı tek konu HDP’ye saldırıdır. Bundan başka hiçbir konuda bu kadar tutarlılık yok. Bunun nafile olduğunu anlatıyoruz ama nafile anlamıyorlar. Bunu anlatmanın etkili yolunu bulacağız o da mücadeleyi yükseltmektir. Mücadeleyi yükselterek bunu iktidara anlatacağız. Saldırdıkça nasıl kaybettiklerini anlayacaklar ama iş işten geçmiş olacak. O zaman kurulacak adil yargı düzen önünde bütün bu kumpasların saldırıların hesabını verecekler.

Biz de onlara hatırlatacağız gördüğünüz gibi hiç bir zulüm ve adaletsizlik yapanı yanına kar kalmaz. Sadece son bir ay içinde yüzlerce partili arkadaşımız gözaltına alındı. Hiçbir somut gerekçe yok. Raflarda dosyalar var. Bunları ihtiyaçlarına göre güncelliyorlar, HDP’yi nereden sıkıştırırız diye bir gece plan yapıyorlar. Bu dosyaları raflardan indiriyorlar. Savacılara talimatlar gidiyor, savcıları gözaltı kararlarını imzalıyor ve operasyonlar başlıyor. Bu bir kısır döngü olarak işliyor ama bu kısır döngünün bizi yıldıramadığını, bezdiremediğini görmüyorlar, görmek istemiyorlar. Tükenen saldırganın kendisidir. Tükendikçe saldırması da kaybettiğini görmesindendir.

  Eski BDP milletvekili Binici gözaltına alındı

Mücadele vurgusu

Seçimler geldiğinde bu iktidarı ne kadar gönderebileceğimizi de göreceğiz. Bunu bekleyerek, sadece seçimlere bel bağlayarak, bugünkü mücadeleyi yok sayarak bunu başaramayız. Mücadele her gün yeniden kurulmalıdır. Demokrasi özgürlük eşitlik ve hak mücadelesi asla ertelemeye gelmez. Ya her gün yeniden mücadele ya da bu zulmün ömrünün daha da uzaması. Bu iki seçenek birlikte her gün yeniden mücadele ve kararlı cesur duruş; hepimizi bekleyen asıl görev budur. HDP bu konuda çok nettir. Her türlü hak mücadelesi içinde üzerine düşen görevi tereddütsüz yerine getirecektir.

Resim

Diyarbakır ziyareti öncesi yapılan gözaltılar

Bu gözaltılar bizim Diyarbakır programımızın başlamasından bir gün önce yapılmıştır. Sanki bizim halkla buluşmamıza engel olabileceklermiş gibi. Sanki bizim programlarımıza engel olacaklarmış gibi. Ama engel olamadılar, bu operasyonlara rağmen sivil toplum kuruluşları ve halkımızla buluştuk. Belki etrafımıza çember ördüler, belki önümüzü barikatlarla kestiler, esnaf gezisi sırasında durdurmaya çalıştır. Ama halkımız alkışlarla gülümsemelerle ve zılgıtlarla selamlamayı bildi bizleri. Biz de gönlümüzle, gözümle birlikte olduğumuz haklarını sonuna kadar koruyacağız ve mücadeleye bir ana bile duraksamadan sürdüreceğimiz belirtik, bunu halkımıza söyledik, alkışlarını aldık, dualarını aldık, desteklerini aldık. Bu da bu iktidara dert olmaya devam ediyor.

‘Alo AKP hattı’

Bir alo AKP hattı kurmuşlar. Şırnak ve ilçelerinde kendilerini İçişleri Bakanlığı tarafından kurulan bir birim olarak tanıtan kişiler, aralarında HDP’li Meclis üyelerinin de bulunduğu kişileri telefonla arıyorlar. ‘HDP’li olduğunuz için pişmanlık yasasından yararlanmak istiyor musunuz?’ gibi sorular soruyorlar. Saçmalamanın sonu yok. Cizre’de iki binden fazla aile aranmış ve ‘neden HDP’ye gidiyorsunuz’ diye soru sorulmuş. Cevap çok açık değil mi? HDP Cizre halkının evidir. HDP Şırnak halkının kimliğidir, HDP Kürt halkının ve bütün ezilenlerin onurudur. Elbette HDP’ye gidecekler, HDP’ye sahip çıkacaklar ve hiçbir güç onları bundan alıkoyamayacak.

2021 bütçesi

Meclis’e getirilen 2021 yılı bütçesi, halk bütçesi değil. Ülkenin kaynaklarını savaşa aktararak, yoksullaşmayı derinleştiren bir bütçedir. İktidarın ömrünü uzatmak için yandaşı besleyen bir bütçedir” diye konuştu.

‘Askıda ekmek’ tartışmaları

Askıda ekmek yoksulların, ezilenlerin kendi aralarında geliştirdikleri bir dayanışmadır. Dayanışma yukarıdan dayatma ile olmaz, gönül birliği ile olur. Sefalet değil, adalet istiyoruz, sosyal hak istiyoruz. Bunun için bütün yoksullarını birlikte mücadelesini istiyoruz.

Demokratik Cumhuriyet

Türkiye’de Cumhuriyetin kuruluşundan beri en temel sorun Cumhuriyetin bir tür demokrasi ile buluşamamasıdır. Ve o günden bu güne yaşanan sayısız acının krizini, bocalamanın, açmazısın temelinde de Cumhuriyetin demokrasi ile bulaşamamış olması vardır. HDP’nin en temel hedefleri arasında Demokratik Cumhuriyet başta geliyor. Biz cumhuriyeti demokrasi ile buluşturmak istiyoruz. Eğer Cumhuriyet demokrasi ile buluşmazsa ne Cumhuriyet kalır ne demokrasi. Eğer Cumhuriyet ile demokrasiyi buluşturamazsak ve Demokratik Cumhuriyeti kuramazsak, 100 yılda demokrasiyi de mumla arar hale geleceğiz.

Şili’deki anayasa referandumu

11 Eylül 1973’te gelinmişti halkın yönetimi için mücadele eden Salvador Allende. O günden bugüne geçen bunca uzun süre içinde Şili halkları mücadeleden vazgeçmedi. Şili hakları hiç bir zaman umutsuzluğa kapılmadı, bütün renkleri ve katmanları ile Şili toplumu bu mücadeleyi büyük bir başarıya taşıdı. Yeni anayasa yapmaya kabul dediler. Nasıl olacak. Yeni anayasayı bütünüyle halk tarafından seçilecek yeni bir kurucu meclis yapsın seçeneğini tercih ettiler. Bu sadece Şili, Latin halklarına değil, Ortadoğu ve en fazla Türkiye halklarına da ilham kaynağı olmalıdır. Buradan mutlaka feyz almalıyız. Bu dersleri mutlaka burada da hayata geçirmek için var gücümüzle çalışmalıyız.
Önceki Haber
118 siteye erişim engeli kaldırıldı
Sonraki Haber
Fransa'dan Türkiye'deki vatandaşlarına 'güvenlik' uyarısı