Ana SayfaDünyaErdoğan’dan dört gün sonra Biden’a tebrik, Trump’a teşekkür mesajı

Erdoğan’dan dört gün sonra Biden’a tebrik, Trump’a teşekkür mesajı

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de başkanlık seçimi sonuçlarının açıklanmasından dört gün sonra seçimi kazanan Biden’a tebrik mesajı göndererek, Türkiye-ABD ilişkilerinin köklü temellere dayanan stratejik bir nitelik taşıdığın ifade etti. Erdoğon, seçimi kaybeden Trump’a gönderdiği mesajda ise “dört yılda ilişikilerin gelişmesi için koyduğunuz vizyon için teşekkür ederim” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi olmayan sonuçlara göre ABD’nin 46. Başkanı seçilen Joe Biden’a tebrik, seçimi kaybeden mevcut Başkan Donald Trump’a ise teşekkür mesajı gönderdi.

Erdoğan, Biden’a mesajında şunları ifade etti:

Başkan Yardımcılığınız sırasında da birçok vesileyle görüştüğümüz gibi, Türkiye-ABD ilişkileri köklü temellere dayanan stratejik bir nitelik taşımaktadır.

Günümüzde küresel ve bölgesel düzeyde karşılaştığımız sınamalar, ortak çıkarlar ve değerlere dayalı bu ilişkilerimizi daha da geliştirmemizi ve güçlendirmemizi gerekli kılmaktadır.

Önümüzdeki dönemde ABD yönetimiyle bu doğrultuda yakın çalışma hususundaki kararlılığımızı tekrarlıyor, ülkelerimiz arasındaki güçlü işbirliği ve müttefiklik bağının bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de dünya barışına hayati katkılar sunmaya devam edeceğine inanıyorum.

Seçim başarınızı tebrik ediyor, Amerika Birleşik Devletleri halkının barış ve refahı için en içten dileklerimi iletiyorum.

Donald Trump, 11 Temmuz 2018’de Brüksel’deki NATO karargahında devlet ve hükümet başkanlarının zirvesine aile fotoğrafı için birlikte gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmüştü. (Fotoğraf: AP)

Erdoğan, Trump’a gönderdiği mesajda ise şunları kaydetti:

Ülkenizde gerçekleştirilen seçimlerin, dost ve müttefik Amerika Birleşik Devletleri halkı için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Resmi seçim sonuçları ne şekilde tecelli ederse etsin, son dört yıllık Başkanlık döneminizde, Türkiye-ABD ilişkilerinin ortak çıkar ve değerlerimiz temelinde gelişmesi için ortaya koyduğunuz samimi ve kararlı vizyon için teşekkür ederim.

Ülkelerimiz arasındaki tarihi dostluk, ortaklık ve müttefiklik ilişkilerinin bu güçlü zemin üzerinde daha da ilerletilmesi karşılıklı çıkarlarımızın bir gereği olup, Türkiye olarak önümüzdeki dönemde de bu yönde her türlü çabayı sarf edeceğimizden emin olmanızı isterim.

Bu vesileyle, her zamanki sıcak dostluğunuz için bir kez daha içtenlikle teşekkür eder, Amerika Birleşik Devletleri halkının barış ve refahı için en içten dileklerimi iletirim.

Sonuçlar kesinleştikten sonra tebrik edeceği açıklanmıştı

ABD’de 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçiminin 7 Kasım’da açıklanan resmi olmayan sonuçlarına göre, Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden kazanmıştı. 

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, dün (9 Kasım) AKP MYK sonrası düzenlediği basın toplantısında, Erdoğan’ın Biden’ı seçim sonuçları kesinleştikten sonra tebrik edeceğini açıklamıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Bingöl'de HDP PM üyesine gözaltı
Sonraki Haber
CHP’den Silvan raporu: İntihar eden gençler iş bulma umutlarını yitirdi