Ana SayfaDünyaABD’den ‘Gare’ açıklaması

ABD’den ‘Gare’ açıklaması

HABER MERKEZİ – TSK’nin Gare’ye dönük operasyonu sona ererken, yankıları sürüyor. Bölgede çoğunluğu asker ve polis olan 13 Türkiye vatandaşının hayatını kaybetmesine ilişkin ABD’den de açıklama geldi. Diğer yandan İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a hedef aldığı HDP’den yanıt geldi.

Irak Kürdistan Bölgesi sınırlarında yer alan Gare bölgesine dönük Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 10 Şubat’ta başlattığı askeri operasyonun sona erdiğini açıklayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır” açıklamasında bulundu.

Akar, hayatını kaybeden 13 kişinin cansız bedenlerinin otopsi işlemleri için Malatya Adli Tıp Kurumu’na getirildiğini sözlerine ekledi.

Ardından Malatya Valisi Aydın Baruş, Gare’de hayatını kaybeden 13 kişiden 11’inin kimliğinin belirlendiğini açıkladı.

Vali Baruş’un açıklamasına göre, kimliği açıklanan 11 kişiden dokuzu asker ve polis. Diğer ikisi hakkında ise detaylı bir bilgi paylaşılmadı. Halen iki kişinin kimlik tespit çalışmaları da sürüyor.

Otopsi sonuçlarına ilişkin de bilgi veren Malatya Valisi, “Otopsilerin sonuçlarına göre evlatlarımızın yakın mesafeden ateş edilmek suretiyle 12’sinin baş bölgesinde, birinin ise göğüs bölgesinde mermi giriş-çıkışı olduğu tespit edilmiştir” dedi ve ekledi: “Evlatlarımızın bombalı saldırı sonucunda şehit olduğuna yönelik söylentiler tamamen yalan ve alçakça bir provokasyondur.”

PKK açıklamasında ise “Üç gün boyunca gelişen ağır bombardımanlar, kamp dışında ve içinde gelişen yoğun çatışmalar elimizde esir olarak bulunan MİT mensubu, asker ve polislerin bir kısmının yaşamını yitirmesine yol açmıştır” denilmişti.

ABD Dışişleri: Haberler doğrulanırsa, bu eylemi en sert şekilde kınıyoruz

Gare’ye dönük operasyonun yankıları sürerken, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan da bir açıklama geldi.

Dışişleri sözcüsü Ned Price’ın Twitter üzerinden yayımladığı açıklamada, “ABD, Irak’ın Kürdistan Bölgesi’nde Türkiye vatandaşlarının ölümünden üzüntü duyuyor. NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız ve son çatışmalarda hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerimizi sunuyoruz” denildi.

Açıklamada ayrıca, ‘sivillerin PKK tarafından öldürüldüğüne dair haberler doğrulanırsa, bu eylemi mümkün olan en sert şekilde kınıyoruz’ ifadeleri de kullanıldı.

ABD Büyükelçisi Dışişleri’ne çağrıldı

Bu açıklamanın ardından ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “ABD Büyükelçisi Satterfield bugün Bakanlığımıza çağrılarak ABD açıklamasına ilişkin tepkimiz en kuvvetli şekilde dile getirilmiştir” denildi.

İletişim Başkanı Altun HDP’yi hedef aldı

Öte yandan Gare operasyonu ve yaşanan ölümler Türkiye siyasetinde de en üst perdeden gündeme geldi.

İktidar ve muhalefet partilerinin temsilcilerinin açıklamaları sürerken, son olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda Gare’ye dönük operasyonla ilgili olarak HDP’yi hedef aldı.

Altun, “HDP demek PKK demektir” diyerek bir de video paylaştı.

HDP’nin suçlamalara yanıtı da yine bir video ile oldu.

HDP’nin tutuklu eski milletvekili ve İmralı Heyeti üyesi İdris Baluken’in Meclis’te yaptığı bir konuşma hatırlatıldı ve “Yaşanan ölümlerin sorumlusu, partimizin 5 yıldır kesintisiz bir şekilde yaptığı bu çağrılara sessiz kalanlardır” denildi.

Baluken o konuşmasında PKK’nin alıkoyduğu kişiler için hükümetin “kılını kıpırdatmadığını” savunmuştu. Sözlerinin devamında, “Onlar ölecek, onların cenazesi üzerinden gelip, burada hamaset siyaseti yapıp, toplumu kutuplaştırmaya çalışıyorsunuz” demişti.

  Gare'ye dönük askeri operasyon sona erdi: Ne oldu, kim ne dedi?Önceki Haber
İstanbul Modern'den "Oscar'ın Yabancıları" seçkisi
Sonraki Haber
Açlık grevleri 81'inci günde: Güven'den talepler karşılansın çağrısı