Ana SayfaCezaevleriHasta tutuklular Faik Güneş ve Mehmet Emin Oğur’un tahliyeleri yapılmıyor

Hasta tutuklular Faik Güneş ve Mehmet Emin Oğur’un tahliyeleri yapılmıyor

HABER MERKEZİ – Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutuklular Faik Güneş ve Mehmet Emin Oğur’un tedavilerinin yapılmadığını belirterek, tahliye çağrısı yaptı.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 338’inci haftasında hasta tutukluların durumuna dikkat  çekmek için bir video paylaştı.

İnisiyatif bu hafta, Tokat T Tipi Kapalı Hapishanesinde kalan hasta tutuklular Faik Güneş ve Mehmet Emin Oğur’un sağlık durumunu anlattı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, hasta tutukluların mektupları aracılığıyla ilettikleri sağlık durumları hakkında bilgi verdi.

Faik Güneş’in mide ve bağırsakla ilgili kronik hastalıkların cezaevinde meydana geldiğini belirten Çevirmen, daha önce guatr ameliyatı geçirmiş Güneş’in cezaevinde 3-4 kez soluk borusuna yiyecek kaçtığı için boğulma tehlikesi geçirdiğini söyledi.

Çevirmen, 5 yıldır cezaevinde olan 41 yaşındaki Güneş’in sağlık durumunun kötüleştiğini aktardı.

Cezaevinde yeterince tedavi olamamakta ve sağlığı kötüleşmektedir. Hastalıklarından kaynaklı olarak infaz ertelemesi, hastanelere sevkinin yapılmasını ve dışarıda tedavi olmayı talep etmektedir. Ayrıca pandemi sürecinde kendilerine test yapılmadığını, imkansızlıklara rağmen kendilerini korumaya çalıştıklarını, 10 kişilik odada 21 kişi kalmalarından dolayı sosyal mesafenin kalmadığını da aktardı.

‘Hastaneye sevk edilmiyor’

Yaklaşık 1 yıldır mide ve bağırsak sorunları yaşayan 28 yaşındaki Mehmet Emin Oğur’un düzenli olarak ilaç kullanmasına rağmen rahatsızlıklarının devam ettiğini belirten Çevirmen şunları söyledi:

Mide yanması ve ağrısından dolayı bir şey yiyemediğini, yine bağırsaklarından dolayı karnının sürekli ağrıdığını söylemiş ve kendisini hastaneye sevk etmeleri yönünde talebi olmuştur. Kendisine, pandemi nedeniyle bütün sevklerin durdurulduğunu, gönderemeyecekleri söylenmiştir.

Oğur’un 2015 yılından bu yana cezaevinde olduğunu belirten Çevirmen, şunları ifade etti:

Bel fıtığı, dizinde lif yırtılması, topukta ezilme ve hemoroid gibi yaşamını zorlayan hastalıkları cezaevinde oluştuğunu ve tedavilerinin yapılmadığını aktarmıştır. Hastalıklarının ister istemez büyük oranda yaşam kalitesini düşürdüğünü ve ileride psikolojik sorunları da tetikleyecek potansiyele sahip olduğunu da ifade etmektedir.

Hasta mahpuslar için tahliye çağrısı

Çevirmen, “Güneş ve Oğur’un hastalıklarından kaynaklı olarak gerekli olan tüm tetkik ve tedaviler eksiksiz olarak yapılmalı ve hastanelere sevkleri sağlanmalıdır” dedi.

Ayrıca oda kapasitesinin 2 katından fazla olan uygulamaya son verilmeli ve sosyal mesafe ile sağlıklı yaşam koşullarını oluşturan oda düzenlemeleri yapılmalıdır. Hasta mahpusların tahliyeleri sağlanmalı ve ailelerinin yanında dışarıda tedavilerinin yapılması için infazları ertelenmelidir.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Savcılıktan Mardin kayyumuna yolsuzluk soruşturması
Sonraki Haber
Lazcayı yaşatmak için çırpınıyorlar