Ana SayfaGüncelHakan Aygün’e ‘Ey IBAN edenler’ paylaşımdan ceza

Hakan Aygün’e ‘Ey IBAN edenler’ paylaşımdan ceza

HABER MERKEZİ – Hükümetin salgın politikasını ironik dille eleştiren paylaşımı nedeniyle bir ay tutuklu kalan gazeteci Hakan Aygün’e 7 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Pandemiden zarar görenler için geçen yıl hesap numarası paylaşıp yardım kampanyası başlatan iktidarı tiye almak için “Ey IBAN edenler” ifadesi içeren paylaşım yapınca gözaltına alınıp bir ay tutuklu kalan gazeteci Hakan Aygün hakkında açılan davada karar çıktı.

Bodrum 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada mütalaasını veren savcı, Aygün hakkında Anayasa Mahkemesi’nin, bir ay tutuklu kalması nedeniyle hak ihlaline uğradığına karar vermesine rağmen, ceza talebinde bulundu.

Savunmaların ardından kararını veren hakim, Aygün’e 7 ay 15 gün hapis cezası verdi, hükmü 5 yıl süreyle erteledi.

Hakan Aygün kararın ardından T24’e yaptığı açıklamada, “Anayasa Mahkemesi kararı ve IBAN ayeti tweet’ini attığımın saptanamamasına rağmen hayatımın ilk hapis cezası olarak 7 ay 15 gün verildi, hükmün uygulanması geri bırakıldı. İtiraz yolu açık, sonu belli; AYM olmazsa AİHM’den döner” dedi.

Ne olmuştu?

Hakan Aygün hakkında, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Corona salgını nedeniyle canlı yayında IBAN numarası verip bağış kampanyası başlatması sonrası Twitter hesabından “IBAN suresi ayet 1 ey IBAN edenler… Biz size ayrı bankalardan IBAN numaraları verdik ki IBAN edesiniz diye, hiç şüphesiz ki ahiret gününde IBAN edenle IBAN etmeyenler ayrılacaktır!” paylaşımı yaptığı gerekçesiyle soruşturma açılmıştı.

2 Nisan’da gözaltına alınan Aygün, 31 Mart 2020’de sosyal medyadan paylaştığı mesajları gerekçe gösterilerek tutuklandı. “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” ve “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” ile suçlanan Aygün, 6 Mayıs 2020’de görülen ilk duruşmada tahliye edildi.

Aygün, dava sürecinde Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi, 1 ayı aşkın süre tutuklu kalan Aygün için “hak ihlali” kararı verdi.

12 Ocak 2021 tarihli kararda, Aygün’ün tutuklanmasının ‘hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının’ ihlal edildiğine hükmedildi.

Aygün’e 40 bin lira manevi tazminat ödenmesi gerektiğinin vurgulandığı kararda, paylaşımların kamu düzeni açısından ne şekilde somut bir tehlikeye sebebiyet verdiğinin anlaşılamadığı belirtildi.
Önceki Haber
Hendek’teki iş cinayeti davası: İşçilere koruyucu ekipman verilmemiş
Sonraki Haber
İmralı sessizliği: Başvuruya yanıt yok, kaygılar giderilmiyor