Ana SayfaGüncelKızıldere anması: Bu iktidarı yıktığımızda on’lara ‘sözümüzü tuttuk’ diyeceğiz

Kızıldere anması: Bu iktidarı yıktığımızda on’lara ‘sözümüzü tuttuk’ diyeceğiz

HABER MERKEZİ – Bundan 49 yıl önce Kızıldere’de dokuz yoldaşıyla birlikte katledilen Mahir Çayan mezarı başında anıldı. Anmada konuşan HDP Milletvekili Musa Piroğlu, “Bu iktidarı yıktığımızda buraya anmaya geldiğimizde diyeceğiz ki onlara biz sözünüzü tuttuk ve sizi şimdi gerçek anlamıyla anmaya geldik diyeceğiz” dedi.

Bugün, 30 Mart 1972’de Tokat’ın Kızıldere köyünde Mahir Çayan ve dokuz arkadaşının katledilişlerinin 49’uncu yıl dönümü.

Ankara’daki emek ve demokrasi güçleri, Mahir Çayan ve arkadaşlarını anmak için Karşıya Mezarlığı’nda bir araya geldi.

Kızıldere’de yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yer aldığı dövizler taşıyan kitle, “On’ların mücadele mirasından güç alıyoruz” ve “Direnişin ve devrimci dayanışmanın tarihi onurumuzdur” pankartı arkasında Çayan’ın mezarına yürüdü.

Kırmızı karanfillerin konulduğu mezar başında, devrim mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapıldı.

‘Kahramanlar öldükten sonra yaşayanlardır’

Burada konuşan şair ve Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Ahmet Telli, şunları söyledi:

Bizim öncülerimiz hayata bir anlam ve şahsiyet kazandırmışlardır. Bizim arkadaşlar, yani şimdi toprağın altında bizi dinleyen yoldaşlarımız, canavarın ağzından Denizleri almak için bedenlerini canavarın önüne atmayı göze almış, tarihsel trajedinin kahramanlarıydılar. Kahramanlar, bir ikon değil, öldükten sonra da yaşayanlardır ve elbet bugün burada olduğu gibi hatıraları gibi canlı bir organizmaya dönüşeceklerdir, dönüşmüşlerdir.

‘Kavgalarını bugüne taşımak lazım’

Mücadeleyi birleştirme vurgusu yapan HDP İstanbul Milletvekilli Musa Piroğlu da şöyle konuştu:

Onların cesaretlerinden ve kahramanlıklarından bahsetmek değil onların kavgalarını bugüne taşımak gerekir. Mücadeleyi birleştirmeden üstümüze gelen saldırıları püskürtme şansımız yok. Türkiye demokrasi ve emek güçleri ile Kürt halkının özgürlük mücadelesini birleştirmeden bu iktidarı devirme şansımız yok. Bilcümle ezilenlerin bir beklentisi var. Yan yana gelin birleşin ve önümüzü açın. Kızıldere de düşenlerin sözü bugün bu anlama geliyor.

‘Bu iktidarı yıktığımızda onlara sözümüzü tutacağız’

Devrimcilerin görevinin aynı sloganları tekrarlamak olmadığını vurgulayan Piroğlu, geçmişten alınan derslerle bugünün yolunu açılması gerektiğini dile getirdi.

Bunu başarmak için yan yana gelen güçler de var, irade de var kararlılık da var. Bu iktidar yıkılırken onu yıkılmasını hızlandırmak için mücadelemizi birleştireceğiz. Bu iktidarı yıktığımızda buraya anmaya geldiğimizde diyeceğiz ki onlara biz sözünüzü tuttuk ve sizi şimdi gerçek anlamıyla anmaya geldik diyeceğiz.
Önceki Haber
Kılıçdaroğlu: Cumartesi Anneleri'ni yargılıyorsunuz, hangi devlet anlayışında bu var?
Sonraki Haber
Buldan: Kapatma kararını 31 Mart seçiminde verdiler, 23 Haziran'da da planladılar