Ana SayfaManşetRosa Kadın Derneği: Öfkemiz daha güçlü adımlar atmaya götürecek

Rosa Kadın Derneği: Öfkemiz daha güçlü adımlar atmaya götürecek

HABER MERKEZİ – Polislerce basılan Rosa Kadın Derneği tarafından yapılan açıklamada, “Biz bu saldırılar karşısında artık çok öfkeliyiz. Bu öfke bizi daha çok örgütlenmeye, daha güçlü adımlar atmaya götürecektir” denildi. TJA da “Her yerde mücadeleye devam edeceğiz” açıklaması yaptı.

Bu sabah Diyarbakır’da düzenlenen ev baskınlarında aralarında kadın hakları savunucuları, siyasetçiler ve gazetecilerin de olduğu 20’den fazla kadın gözaltına alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamındaki operasyon sırasında basılan Rosa Kadın Derneği’nin yöneticileri gözaltılara ilişkin dernek binasında açıklama yaptı.

‘Yargı tacizine varan saldırılar var’

Açıklamada konuşan Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, derneklerine ve birçok kadının evlerine baskın yapıldığını belirterek, “Bugün kadın mücadelesine dönük saldırıyla uyandık. Geçen sene 22 Mayıs’tan bu yana hem derneğimize hem Diyarbakır’da yürütülen kadın mücadelesine dönük yargı tacizine varan saldırılar var. 22 Mayıs’tan bu yana gerçekleşen operasyonlar ve saldırılar sonucunda, neredeyse Diyarbakır’da kadın özgürlük mücadelesinde yer alan her kadının bir soruşturma dosyası oluşturuldu” dedi.

‘Saldırılara karşı daha güçlü örgütleneceğiz’

Rosa Kadın Derneği’nin kadın özgürlük mücadelesi yürüttüğünün altını çizen Kaya, şöyle devam etti:

Biz Rosa Kadın Derneği olarak artık kadın kırımı boyutuna ulaşması karşısında bir mücadele yürütüyoruz. Yürüttüğümüz bu mücadele gerçekleşen taciz, tecavüz, erken yaşta zorla evlendirmelere karşı, İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmeye karşı, nafaka hakkının gasp edilmesine karşı, TCK 103’ün infaz düzenlemesi içerisinde geçirilmesine karşı bir takım eylem ve etkinlikler yaptık. Bunların hepsi şuanda yargılandığımız dosyaların içerisinde var. Yürüttüğümüz çalışmalar, tamamen bu kapsamdadır. Bugün yapılan operasyonda gözaltına alınan kadınlar arkadaşların da birçoğu da bu tür eylem ve etkinliklerden dolayı alındılar.

Derneğimiz bu saldırılarla illegalize edilmeye çalışıyor. Toplumun içerisindeki kadının sistematik bir şekilde şiddete maruz kalması nasıl bir devlet politikası ise bugün de kadın mücadelesine karşı yürütülen tüm bu saldırılarda sistematik bir devlet şiddetidir. Biz bu saldırılar karşısında artık çok öfkeliyiz. Bu öfke bizi daha çok örgütlenmeye, daha güçlü adımlar atmaya götürecektir.

Yapılan baskının İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararına karşı 10 Nisan’da gerçekleştirilecek eylemi engellemeye yönelik olduğunu ifade eden Kaya, eylemi güçlü bir şekilde gerçekleştireceklerini söyledi.

‘Soruşturma savcısının bilgisi yoktu’

Dernek üyesi ve avukatı Elif Tirenç İpek ise operasyonun geçen yıl 22 Mayıs’ta yapılan baskının devamı olduğunu dile getirdi.

İpek, yapılan baskında avukatlar ve dernek yöneticilerinin bilgilendirilmediğini, avukatlara arama kararının ibraz edilmediğini, arama kararının gösterilmediğini belirterek, dosyaya gizlilik kararı getirildiğini ve soruşturma gerekçesinin öğrenilemediğini kaydetti.

İki saat süren aramalar sonucunda birçok resmi evrak ve proje evraklarına hukuksuz bir şekilde el konulduğunu aktaran İpek, durumun inceleme ve değerlendirme yapılmadan, soruşturma savcısı bilgilendirilmeden gerçekleştiğini söyledi.

TJA: Her yerde mücadeleye devam

Rosa Kadın Derneği’ne baskın yapılması ve kadınların gözaltına alınmasına tepki gösteren Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri ise, “Yapılmak istenen, kadın iradesine ve mücadelesine kelepçe vurmaktır… Her yerde mücadeleye devam edeceğiz” açıklaması yaptı.

Bu gözaltılarla yapılmak istenen, kadın iradesine ve mücadelesine kelepçe vurmaktır. Devletin erkek şiddetine karşı bir mücadelesini göremiyoruz. Ancak bu mücadeleyi veren kadınlara karşı hukuksuzluk açıkça ortadadır. Bağımsızlığını yitiren ve sopa olarak kullanılan yargıyla, kadınlar mücadeleden koparılmak ve sindirilmek istenmektedir.

Hiçbir süreçte kadınlar olarak özgürlük mücadelemizden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Kadını dört duvar arasına sıkıştıran, siyasetten uzaklaştırmaya çalışan gerici politikalarınızla her zaman ve her yerde mücadele etmeye devam edeceğiz.

  Rosa Kadın Derneği’ne polis baskını: Çok sayıda kadın gözaltında

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Çoban köpekleri öldürüldü, nesli tehlike altındaki kara akbabalar ölü bulundu
Sonraki Haber
Migros direnişinin 91'inci günü: İşçilere yine gözaltı