Ana SayfaDünyaAB Konseyi Başkanı Michel: AB, Türkiye’nin davranışını değiştirmek için tüm araçları kullanmaya hazır

AB Konseyi Başkanı Michel: AB, Türkiye’nin davranışını değiştirmek için tüm araçları kullanmaya hazır

HABER MERKEZİ – Atina’yı ziyaret eden AB Konseyi Başkanı Charles Michel, “Avrupa Birliği, Türkiye’nin davranışını değiştirmek için elindeki tüm araçları kullanmaya hazır” dedi.

Yunanistan’ın AB’ye katılımının 40. yıl dönümü kutlamaları için Atina’da bulunan Michel, Kathimerini’ye verdiği demeçte, “Ankara’nın niyetleri konusunda ihtiyatlı davrandığını” kaydetti.

Euronews’te yer alan habere göre AB’nin Türk makamlarına, üye 27 ülkeyle yakın işbirliği içinde hazırlanan güçlü ve ortak bir tutum sunduğunu hatırlatan Michel, “Açık bir mesaj gönderdik: Daha olumlu bir gündeme hazırız ama ruh halimiz şartlı, orantılı ve tersine çevrilebilir” dedi.

Michel, özellikle Yunanistan-Türkiye ilişkilerinde, Kıbrıs sorunu ve insan hakları konusu gibi farklı alanlarda ilerleme olursa bunun gerçekleşebileceğini vurguladı.

‘Türkiye’den bir iki yanlış adım’

Nisan başından bu yana “Türk politikasının doğru yönde ilerleyip ilerlemediğine dair ara bir değerlendirme yapıp yapamayacağı” sorulan Michel, bunu haziran sonundan önce yapmak istemediğini söyledi, ancak “Geçmişte doğru yönde bir kez, sonra yanlış yönde iki kez adım gördük” dedi.

Türkiye’nin bir komşu ve NATO üyesi olduğunu söyleyen Michel, ancak “Ankara’nın geçmişte Libya, Suriye ve Kafkasya gibi yerlerdeki politikalarının Avrupa’nın çıkarına uygun olmadığını” ifade etti.
Önceki Haber
Temas halinde aşı olana da 14 gün karantina uygulanacak
Sonraki Haber
Kanser hastası tutukluya kelepçeli kemoterapi yapıldı