Ana SayfaGüncelAYM infaz düzenlemesi için yapılan iptal talebini reddetti

AYM infaz düzenlemesi için yapılan iptal talebini reddetti

HABER MERKEZİ – AYM, muhalefetin siyasiler hükümlüleri kapsam dışında bırakan infaz düzenlemesinin iptal başvurusunu oy birliğiyle reddetti.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) cezaevlerinden yaklaşık 90 bin kişinin tahliye edilmesini sağlayan infaz düzenlemesine ilişkin, “7242 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu”nun tümünün şekil bakımından iptaline ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurusu reddedildi.

AYM Genel Kurul gündem toplantısında esastan görüşülen başvuru oy birliğiyle reddedildi.

Ne olmuştu?

Meclis Genel Kurulu’nda 14 Nisan 2020 tarihinde kabul edilen “7242 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu” muhalefet tarafından “özel af” olarak tanımlanmıştı.

CHP tarafından 22 Nisan 2020 tarihinde tümünün “şekil” bakımından iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesi talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuştu.

İlk olarak yeni infaz yasasının “şekil yönünden” iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvuran CHP, yasanın bazı maddelerinin “af” sonucu doğurduğunu ifade etmiş, “TBMM’de anayasanın öngördüğü 5’te 3 çoğunluğa ilişkin usul şartı yerine getirilmediği için düzenlemenin şekil yönünden iptali”ni talep etmişti.

CHP’nin bu başvurusu 17 Temmuz 2020’de Yüksek Mahkeme tarafından 7 üyenin karşı oyuna karşı 9 üyenin oy çokluğuyla reddedilmişti.

CHP’nin ikinci başvurusunda kanunun tümü ya da 14 maddenin iptali için başvuru yapılmıştı.

Siyasileri kapsam dışı bırakan düzenleme kapsamında yaklaşık 90 bin hükümlü tahliye edildi. Bunlar arasında suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı da yer aldı.
Önceki Haber
Tahir Elçi Davası: Yaratılan tanıklar, çelişkili ifadeler, kayıp deliller...
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.