Ana SayfaDünyaErdoğan’ın korumalarına silah satışını engelleyecek yasa tasarısı ABD Senatosu’na geliyor

Erdoğan’ın korumalarına silah satışını engelleyecek yasa tasarısı ABD Senatosu’na geliyor

HABER MERKEZİ – ABD Senato Ödenek Komitesi tarafından onaylanan yasa tasarısına göre Washington’da protestoculara saldıran Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarına yönelik yapılan silah satışlarına engel getirilmesinin önü açıldı. Senato’ya sunulacak tasarının kabul edilmesi halinde ABD silahlarının Erdoğan’ın korumalarına satışı durdurulacak.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 Mayıs’ta Washington ziyareti sırasında Türkiye Büyükelçiliği konutu önünde toplanan ve ellerinde “Demirtaş’a özgürlük” pankartı taşıyan protestoculara yönelik saldırılarla ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı.

ABD’de Senato bünyesinde bulunan komite, ABD’nin Erdoğan’ı korumakla görevlendirilmiş olan Cumhurbaşkanı korumalarına yapılan silah satışlarına engel getirilmesini olanak veren tasarıyı onayladı.

Komitenin onayladığı tasarı, Senato’da kabul edilmesi durumunda ABD silahlarının Erdoğan’ın korumalarına satışı engellenecek.

Senato’nun aldığı bu kararla, Erdoğan’ın korumalarının kullanması için bu yılın başında New Hampshire’daki silah şirketi Sig Sauer ile yapıldığı söylenen 1,2 milyon dolar değerindeki yarı otomatik silah satış anlaşması süresiz olarak rafa kaldırılabilir.

The Associated Press’nin haberine göre ABD Senato Ödenek Komitesi tarafından alınan bu karar, Washington ziyareti sırasında Erdoğan ile birlikte bulunan korumaların barışçıl protestoculara yönelik şiddetine gösterilen tepkilerin bir parçası.

Ne olmuştu?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump 16 Mayıs’ta Beyaz Saray’da yaklaşık iki saat süren bir görüşme gerçekleştirmişti.

Bu görüşmenin gerçekleştiği gün Washington’daki Türk büyükelçilik konutu önünde toplanan ve ellerinde ‘Demirtaş’a özgürlük’ pankartı taşıyan protestocular saldırıya uğramıştı.

Erdoğan’ın korumalarının öncülük ettiği çok sayıda kişinin saldırısında 2’si ağır 11 protestocu yaralanmıştı.

ABD medyasında, Erdoğan’ın ABD ziyaretinden çok saldırı ses getirmiş, ülkenin köklü gazetelerinden New York Times protestoculara yönelik saldırının faillerini detaylı bir analize tabi tutmuştu. Öyle ki gazete bu haberi Türkçe olarak da yayınlamıştı.

ABD’li Senato üyeleri olayın ardından korumaların saldırısıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup yazmış ve “Bu olaylar hükümetin basın, etnik azınlık gruplar ve muhaliflere nasıl davrandığını yansıtıyor” ifadeleriyle barışçıl protestoculara şiddetle saldıran görevlilerin sorumlu tutulmaları yönünde çağrı yapmıştı.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyareti esnasında yaşananlar nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise “Demirtaş’a özgürlük” pankartı taşıyan protestoculara Erdoğan’ın korumalarının saldırısıyla başlayan olaylardan ABD’yi sorumlu tutmuştu.

Ancak ABD Temsilciler Meclisi, Erdoğan’ın korumalarının protestoculara saldırısını kınayan tasarıyı oy çokluğuyla kabul etmişti.

Saldırı esnasında yerdeki bazı protestoculara tekme attıkları görüntülenen ABD’de ikamet eden Eyüp Yıldırım ve Sinan Narin isimli saldırganlar tutuklanırken, Erdoğan’ın korumalarından 12’si hakkında da tutuklama kararı çıkarılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise tutuklama kararlarını eleştirmiş, protestocular için “40-50 metre mesafede şahsıma karşı orada gösteri yapıyorlar” demişti.

Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert “Türk korumalara verilen tutuklama kararının açık bir mesaj olduğunu” belirtmişti.

Sözcü Nauert, bu mesajın ‘ABD olarak şiddete ve ayrıştırmaya herhangi bir tolerans gösterilmeyeceğinin açık bir ifadesi’ olduğunu söylemiş ve gerek duyulduğu takdirde Türkiye ile iletişime geçip korumaların talep edileceğini belirtmişti.

Son olarak ise saldırıya karışan 15’i Erdoğan’ın koruması 19 kişi hakkında ABD’de dava açılmasının önünü açan iddianame kabul edilmiş, Türkiye ile ABD arasındaki halihazırda gergin olan ilişkileri daha da karmaşıklaştırmıştı.


Karınca Dış Haberler

 
Önceki Haber
Son iki haftada Bangladeş’e geçen Arakanlı sayısı 165 bine yaklaştı
Sonraki Haber
'Fırat Kalkanı'ndaki gruplar arasında çatışma