Ana SayfaGüncelHalkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Atilla hakim karşısında: ‘Çıkar çatışması’ soruları

Halkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Atilla hakim karşısında: ‘Çıkar çatışması’ soruları

HABER MERKEZİ – Rıza Sarraf’la aynı davada tutuklu olarak yargılanan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, hakim karşısına çıktı. Sarraf’ın katılmadığı son ara duruşmada Atilla’nın tanıklarının dinlenmesiyle ilgili usul tartışmaları ve yeni avukatıyla çıkar çatışması yaşayıp yaşamayacağı görüşüldü.

Rıza Sarraf’la aynı dosya kapsamında ABD’de 8 aydır tutuklu olarak yargılanan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla hakim karşısına çıktı.

Sanıkların ABD’de İran’a yönelik yaptırımları delmek ve kara para aklamak gibi suçlardan yargılandığı davanın New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nce görülen duruşmasına Sarraf katılmadı.

Atilla’nın tanıklarının dinlenmesiyle ilgili usul tartışmaları ve yeni avukatıyla çıkar çatışması yaşayıp yaşamayacağı görüşüldü.

Yargıç Richard Berman, davanın hem Türkiye hem de ABD basını tarafından büyük ilgi gördüğünü, belirterek, “Türk yetkililerin elinde, ya da Halkbank çalışanlarının elinde savunmaya yardımcı olarak belge bulunuyorsa, bunları mahkemeye sunmalarını öneririz” dedi.

Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Atilla’nın savunma ekibine eklenen son savunma avukatı Tod Harrison’ın ortağı olduğu hukuk firmasının aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği’ne de hizmet vermesinin bir çıkar çatışması yaratıp yaratmayacağı ele alındı.

T24’te yer alan habere göre Atilla’ya şu sorular yöneltildi:

Bu davada çalışanı olduğunuz Halkbank’ın sizin avukat masraflarınız ve giderlerinizi ödediğinin farkında mısınız?

Halkbank’ın ayrıca McDermott firmasına avukatlık ücretinizi ödeyeceğini biliyor musunuz?

14 Kasım’da bu firmayla yapılan avukatlık anlaşmasını hem Halkbank hem de siz imzalamıştınız. Bu doğru mu?

Halkbank’ın çoğunluk hisselerinin Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olduğunun, Türkiye’nin de sizin de avukatlığınızı üstlenen McDermott firmasının bir müşterisi olduğunun farkında mısınız?

Halkbank’ı eleştirmek sizin savunmanıza yardımcı olsa da, büyük bir çoğunluğu Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olan bu banka ve Türkiye Cumhuriyeti’yle yapılan bu ücretli anlaşma nedeniyle bu firmaya bağlı bir avukatın davanın görülmesi öncesinde, dava sırasında, ceza ve temyiz kararı aşamasında, Halkbank’a karşı bir pozisyon almayabileceklerini biliyor musunuz?

McDermott’la yaptığınız anlaşma çerçevesinde siz de onların müşterisiniz. Bu durumda McDermott, Halkbank, Türkiye Cumhuriyeti AB Daimi Temsilciliği’nin bu davada bir temsilcisi midir? Yoksa yalnızca sizi mi temsil edecektir?

İmzaladığınız bu anlaşma sonrasında McDormott firmasının size tüm sadakatiyle hizmet edeceğine inanıyor musunuz?

Kişisel menfatinizin ayrı olduğunun farkında mısınız?

Bütün bu açıklamalar sonrasında aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin de temsilciliğini yapan McDermott firmasının sizi savunması sizin menfaatinize midir?

Şimdiye kadar avukatlarınızın verdiği hizmeti tatmin edici buluyor musunuz?

McDermott firmasının iki ayrı hizmet vermesi nedeniyle bu durumun sizin savunmanızı da etkileyebileceği size avukatınız tarafından anlatıldı mı?

Savcılıkla bir anlaşmaya gitmeyi düşünüyor musunuz?

Atilla ise çıkar çatışmasına ilişkin gelen sorulara savunma ekibine katılan Tod Harrison’un Halkbank tarafından tutulduğunu ve avukatlık ücretlerinin de Halkbank tarafından ödeneceği yanıtını verdi.

Atilla, çıkar çatışması olacağına inanmadığını söyledi.

 


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Tutuklu gazeteci Alayumat: Ekmek ve su gibi kitaba ihtiyacımız var
Sonraki Haber
Gezi’nin 'palalı' saldırganı ayağından vuruldu