Ana SayfaEkolojiBarolardan Hasankeyf için ortak çağrı: Baraj yapımını durdurun

Barolardan Hasankeyf için ortak çağrı: Baraj yapımını durdurun

HABER MERKEZİ – Ilısu Barajı ile sular altında kalacak Hasankeyf’te bir araya gelen 17 kentin baro başkanları, tarihin yok edilmemesi için baraj projesinden vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

Yapımı devam eden Ilısu Barajı nedeniyle 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ile Dicle Vadisi’nin sular altında bırakılmak istenmesine karşı 17 kentin baro başkan ve üyelerinin katılımıyla basın açıklaması yapıldı.

Aydın, Antalya, İzmir, Tekirdağ, Kırklareli, Yalova, Diyarbakır, Bursa, Bitlis, Urfa, Şırnak, Ağrı, Bingöl, Mardin, Dersim, Muş ve Siirt baro başkanları adına ortak açıklamayı Batman Barosu Başkanı Abdulhamit Çakan yaptı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Çakan, Hasankeyf’in kurtarılabilir ve yaşatılabilir olduğunu dile getirerek, Hasankeyf’in binlerce yıldır kesintisiz bir şekilde insan yaşamına ev sahipliği yaptığını söyledi.

“UNESCO sessiz”

Hasankeyf’in Türkiye’nin Ortaçağ’a ait bütünlüğünü koruyan tek tarihi alanı olduğunu belirten Çakan, 1978 yılında sit alanı ilan edilmesine rağmen gerekli kazıların yapılarak sonraki nesillere bırakılması için ise hiçbir işlemin yapılmadığını ifade etti.

Kazı uzmanları tarafından 70 yıla yakın bir çalışmanın gerekli olduğunun belirtildiğini dile getiren Çakan, “Tüm bunlar bilinmesine rağmen ömrü 50 yıl olabilecek Ilısu Barajı ve HES projesine feda edilmek isteniyor. Ilısu yapılırken ulusal ve uluslararası hiçbir sözleşmeye uyulmamıştır. En basitinden ÇED raporu dahi bulunmamaktadır” dedi.

UNESCO’nun da Hasankeyf’e ilişkin sessiz kaldığını ifade eden Çakan, AHİM’in de kısa zaman önce verdiği ret kararıyla yıkıma ortak olduğunu söyledi.

“Baraj kodu düşürülmeli”

Yapılan yıkıma rağmen Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin kurtarılabilir olduğunu söyleyen Çakan sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Yakında su tutmanın başlayacağının farkındayız. Bu baraj dolayısı ile çok ciddi anlamda maddi harcamaların da yapıldığının ve pek çok alanın kamulaştırıldığının da farkındayız.
“Ancak tüm bunlara rağmen Hasankeyf’in, Dicle Vadisi’nin tarihi ve kültürel dokusu düşünüldüğünde, bu baraj nedeniyle bunların yok olacağı göz önüne alındığında iptal edilmesi, ülkemizin daha faydasına olduğunu düşünmekteyiz.
“Baraj kodu düşürülerek Hasankeyf’in sular altında kalmasını engelleyecek bir seçenek var. Hasankeyf gerisinde kalan kamulaştırılan alanların ıslah yolu ile park, mesire ve orman alanlarına dönüştürülmesi ayrı bir seçenek olarak düşünülebilir.
“Böylece bu bozkır yeşil bir havzaya da dönüşür. Sonuç olarak bütün yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin kurtarılması için harekete geçmelerini bekliyoruz.”

Binlerce yıllık tarih yok olacak

İlk yerleşimin M.Ö. 10.000’li yıllara uzandığı Hasankeyf, dünya üzerindeki en eski yerleşim alanlarından biri olma özelliğine sahip.

20’den fazla medeniyetin izlerini taşıyan Hasankeyf, Dicle Nehri’nin kıyısına kurulu.

Hasankeyf, kireç taşından kayalara oyulmuş evleri, Neolitik dönemden kalma mağaraları, Roma döneminden bir kaleyi, Artuklular ve Osmanlı zamanından yapıları barındırıyor.

Previous post
HDP'li Gergerlioğlu: Merve Demirel 6 gündür gözaltında, babasına baskı yapılıyor
Next post
Ayaz ve Nupelda kardeşlerin ölümüne neden olan patlama: İlk incelemeler neye işaret?