Ana SayfaEkonomiFitch, Türkiye’den 14 bankanın kredi notunu düşürdü

Fitch, Türkiye’den 14 bankanın kredi notunu düşürdü

HABER MERKEZİ – Türkiye’nin kredi notunu düşüren Fitch, bu kez de Türkiye’den ikisi kamu bankası olan 14 bankanın kredi notunu düşürdü.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’den 12 banka ve bağlı kuruluşları ile iki kamu bankasının uzun dönemli döviz cinsinden kredi notunu düşürdü.

Fitch, bankaların kredi görünümünü ise negatif olarak belirledi.

Söz konusu karar, Fitch’in 12 Temmuz’da Türkiye’nin kredi notunu düşürmesinin ardından geldi.

Fitch’ten yapılan açıklamada, Türkiye’deki bankaların notunun “BB-“den “B+”ya indirilme nedeni olarak, Türkiye’nin dış finansmanında kaydadeğer bir bozulma olması durumunda hükümetin bankacılık sektörüne müdahale riskinin artması gösterildi.

Fitch’in notunu düşürdüğü bankalar ise şöyle: Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Türk Ekonomi Bankası, QNB Finansbank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Alternatifbank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Burgan Bank, ICBC Turkey Bank, BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası, Denizbank, Türkiye İhracat Kredi Bankası (Türk Eximbank) ve Türkiye Kalkınma Bankası.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 12 Temmuz’da Türkiye’nin kredi notunu ‘BB’den ‘BB-’ye düşürmüş, görünümü ise ‘negatif’ olarak tutmuştu.

Kredi notu ve görünüm nedir?

Kredi notu, bir borçlunun borcunu geri ödeyebilme kapasitesini ya da başka bir açıdan borcunu geri ödeyememe riskini gösterir.

Görünüm pozitif, durağan ya da negatif olabilir. Görünümün ne olduğu bir sonraki kredi notunun ne olacağı konusunda bir ipucu verir.

Görünümün pozitif olması notun artırılabileceği, negatif olması ise düşürülebileceği şeklinde yorumlanabilir.

Türkiye’nin şu an uluslararası 3 derecelendirme kuruluşundan da ‘yatırım yapılabilir’ seviyede notu bulunmuyor.

  • Fitch: BB- / Negatif
  • S&P: B+ / Durağan
  • Moody’s: B1 / Negatif

Fitch, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

Moody’s Türkiye’den 18 bankanın kredi notunu düşürdü

Previous post
Bitlis'te saldırı: Bir binbaşı yaşamını yitirdi
Next post
Yavuz Oğhan: Davutoğlu mülakatımızın ardından RS FM'deki programımız bitti