Ana SayfaEkolojiFinlandiya’da bir plaj ‘buz yumurtaları’ ile kaplandı

Finlandiya’da bir plaj ‘buz yumurtaları’ ile kaplandı

HABER MERKEZİ – Finlandiya’nın Hailuoto adasındaki Marjaniemi plajında 30 metre genişliğinde bir alan irili ufaklı binlerce buz kütlesiyle kaplandı.

Finlandiya ile İsveç arasındaki Bothnia Körfezi’nde bulunan Hailuoto Adası’ndaki Marjaniemi plajı, yumurta şeklinde binlerce buz kütlesiyle kaplandı.

Söz konusu doğa olayının fotoğrafını eşiyle deniz kıyısında yürüyüş yaparken çeken Risto Mattila, “Bazı yumurtaların büyüklüğü futbol topu kadardı. Olağanüstü bir manzaraydı. Hayatımda hiç böyle bir şey görmedim” dedi.

“Senede bir kez görülebilir’

Finlandiya Meteoroloji Enstitüsü’nden buz uzmanı Jouni Vainio, bunun çok sık rastlanmayan bir doğa olayı olduğunu söyledi.

“Bu durum, uygun hava koşullarında senede sadece bir kez görülebilir. Bunun için hava sıcaklığının sıfırın biraz altında, suyun donma derecesinde, kumlu plajın hafif eğimli, dalgaların da biraz kabarık olması gerekiyor.”

Juoni Vanio, buz toplarının oluşum süreci için de “Ayrıca nüve işlevi görecek bir şey lazım. Etrafındaki buzları toplamaya başlayan bu nüve, dalgalarla ileri geri kıyıya taşınır. Küçük topun yüzeyi ıslanınca donar ve giderek büyür” dedi.

“Havanın soğuk ve rüzgarlı olması gerekiyor”

Illinois Eyalet Üniversitesi coğrafya ve jeoloji bölümünden Dr. James Carter da bu olayın sonbaharda görüldüğünü belirterek su yüzeyinde oluşan buzun dalgaların yardımıyla şekil aldığını söyledi.

Carter, “Fotoğrafı çeken kişi sayesinde dünya, çoğumuzun asla göremeyeceği bir şeyi görme şansına sahip oldu” diye konuştu.

BBC’nin hava durumu uzmanı George Goodfellow’a göre, buzların bu formu alması için havanın soğuk ve rüzgârlı olması gerekiyor.

“Genel manzaraya bakılırsa, bu küreler daha geniş bir buz örtüsünden meydana gelmiş, dalgalar tarafından aşındırılarak bu yuvarlak şekli almışlar.”

Daha önce de Rusya’da Sibirya kıyılarındaki Nyda kasabasında ve ABD’de Chicago kentindeki Michigan Gölü’nde benzer buzdan şekillere rastlanmıştı.


Karınca, BBC Türkçe, Sputnik
Previous post
İran'da 5.9 büyüklüğünde deprem: En az altı ölü
Next post
Otizmli öğrencilerin hedef alındığı okulun müdürü açığa alındı