Ana SayfaEğitimDoğum günü kutlayan iki öğretmene “sarılma” cezası

Doğum günü kutlayan iki öğretmene “sarılma” cezası

VAN – Çatak’ta bir lisede iki öğretmenin doğum günü kutlamak için birbirlerine sarılması meslektaşlarınca şikayet edildi. Valilik soruşturma izni verdi, Kaymakamlık suç duyurusunda bulundu, Milli Eğitim Müdürlüğü ise “uygunsuz” diyerek öğretmenlere sürgün ve aylıktan kesme cezası verdi. Mezopotamya Ajansı’ndan Adnan Bilen’in haberi.

Van’ın Çatak ilçesinde bulunan bir lisede iki öğretmenin doğum günü kutlamak için birbirlerine sarılarak tebrik etmesi “suç” oldu.

“Hizmet içinde devlet memurunun itibar ve güven duygusuna sarsacak nitelikte davranışta bulunmak” iddiasıyla başlatılan idari soruşturmada kadın öğretmene ‘aylıktan kesme’, erkek öğretmene ise ‘sürgün’ cezası çıktı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Adnan Bilen’in haberine göre olay, 20 Mayıs’ta yaşandı.

Doğum günü olan kadın öğretmeni, erkek öğretmenin sarılarak tebrik etmesi başka iki öğretmen tarafından okul müdürüne şikayet edildi.

Ardından öğretmenlerle toplantı yapan okul müdürü yaşanan görüntülerin uygunsuz olduğu iddiasında bulunarak iki öğretmen hakkında idari soruşturma açılmasını talep etti.

Van Valiliği öğretmenler hakkında soruşturma izni verdi.

Bunun üzerine Van Milli Eğitim Müdürlüğü Disiplin Kurulu olayın araştırılması için müfettiş görevlendirdi.

Okula gelen müfettişler hem kamera kayıtlarını inceledi hem de öğretmenlerin savunmalarını aldı.

Aynı zamanda Çatak Kaymakamlığı da öğretmenlerden hem savunma istedi hem de Çatak Cumhuriyet Başsavcılığı’na da suç duyurusunda bulundu.

“Sarılmak hangi yasada suç?”

Kadın öğretmen kısa bir süre sonra Çatak Kaymakamlığı’na 5 sayfadan oluşan bir savunma gönderdi. Öğretmen savunmasında, “Sarılmanın şekli ve şartları hakkında suç olduğu bir durum ne Anayasa ne de Milli Eğitim Yönetmeliği’nin hiçbir yerinde yazmaz” dedi.

Erkek öğretmen de ifadesinde tüm insanların yaptığı gibi sarılarak arkadaşının doğum gününü kutladığını belirterek hukuki haklarını kullanacağını kaydetti.

Mahkeme: “Sarılmak suç değil”

Bu arada Çatak Kaymakamlığı’nın suç duyurusu üzerine Çatak Cumhuriyet Başsavcılığı iki öğretmen hakkında, “Hayasızca hareketlerde bulunmak” iddiasıyla idari soruşturma başlattı.

Savcılık, emniyetten iki öğretmenin sarıldığı ana ilişkin görüntüleri istedi.

Görüntüleri ve belgeleri inceleyen mahkeme 10 Ekim 2019 günü “kovuşturmaya yer olmadığına” dair karar verdi. Savcılık kararı şöyle:

“Yapılan soruşturma neticesinde, Çatak ilçe emniyet amirliği tarafından düzenlenen görüntü inceleme raporunda da şüphelilerin üzerine atılı suçu işlediklerine dair bir görüntünün mevcut olmadığı, yalnız sarılma görüntüsünün mevcut olduğu, bu haliyle söz konusu hareketlerin bir suçu teşkil etmediği kameraların kapalı olduğu anlarda ‘uygunsuz’ diye tabir edilen bir takım davranışların olduğu varsayılsa bile ‘hayasızca hareketler’ suçunun unsurlarından olan aleniyet şartının sağlanamayacağı, söz konusu davranışların idari soruşturmaya dayanak oluşturabileceği de göz önünde bulundurarak, bu şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işlediğini dair kovuşturma yapılmasını gerektirecek yeterlilikte delil bulunmadığı anlaşılmıştır.”

İki öğretmene ceza

Savcılığın bu kararının ardından ise olay sonrası inceleme yapan Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri kararlarını açıkladı.

Müfettişler kararlarında, iki öğretmenin okul içerisinde sarılmalarını “uygunsuz görüntü” olarak ifade ederek, sarılmayı, “öğretmenler arasında olması gereken iletişimden çok öte bir davranış” olarak yorumladı.

Raporun sonunda kararlarını açıklayan müfettişler, kadın öğretmene disiplin yönünden, “Aylıktan kesme” cezası, idari yönden ise “il sınırları içinde ilçe dışında başka bir okulda görevine devam etmesi” kararı verdi.

Yine erkek öğretmen hakkında ise, ilçe sınırları dışında bir okula atanmasına karar verilerek, sürgün edildi.

Karara itiraz

Karara karşı itirazda bulanan öğretmenler, kararın hukuki olmadığını söyleyerek, cezanın niyet okunarak verildiğini anlattı.

Öğretmenler avukatları aracılığıyla cezanın kaldırılması için mahkemeye başvurdu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Cihan Can’ı ezerek ölümüne sebep olan polis serbest bırakıldı
Sonraki Haber
Çorlu tren katliamında oğlunu kaybeden Mısra Öz Sel’e soruşturma