Ana SayfaGüncelErdoğan ile Putin’in görüşme tarihi belli oldu

Erdoğan ile Putin’in görüşme tarihi belli oldu

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, İdlib gündemiyle 5 Mart’ta bir araya gelecek.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 5 Mart’ta, İdlib’teki saldırılara ilişkin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

Görüşme Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirilecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın da görüşmeye giden heyette yer alacağı belirtildi.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ankara’da Rusya ve Türkiye heyetleri arasında yapılan görüşmeye ilişkin 29 Şubat’ta bir açıklama yayınlamıştı.

Açıklamada, görüşmeler sonucunda tarafların sahada gerilimi azaltma noktasında anlaşmaya vardıkları belirtilmişti.

Fotoğraf: Reuters

İdlib saldırısı ve ardından neler oldu?

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de 27 Şubat’ta Rusya destekli Suriye ordusunun Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerine dönük hava saldırısında 34 asker hayatını kaybetti.

Akabinde Türkiye, İdlib’de Suriye ordusu mevzilerine misilleme atışları düzenlediğini açıkladı.

Saldırının ardından yoğun bir diploması trafiği yaşandı. Türkiye ve dünyadan art arda açıklamalar geldi. NATO da Türkiye’nin talebiyle olağanüstü toplandı.

Yine acil olarak toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin toplantısında konuşan BM Genel Sekreteri, taraflara ateşkes çağrısı yaptı.

Ankara ile Moskova’dan gelen karşılıklı İdlib açıklamalarında ise iki ülke arasındaki son dönemdeki görüş ayrılıkları ön plana çıktı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar İdlib’deki saldırının Rusya ile koordinasyona rağmen gerçekleştiğini belirtirken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Türkiye’nin İdlib’deki birliklerinin konumuna dair Moskova’yı bilgilendirmediğini söyledi ve “Türk askerleri teröristlerin arasındaydı” ifadesini kullandı.

Bunlarla birlikte Kremlin’den yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 5 Mart ya da 6 Mart’ta Moskova’da bir araya gelmesi üzerinde çalışıldığı belirtildi.

Saldırının ardından yaklaşık 1,5 gün sonra kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise ‘Türkiye’nin Suriye’de ne işi var?’ sorusunu eleştirdi, Türkiye’nin Suriye’den çekilmeyeceği mesajı vererek “Rejime de onları destekleyenlere de kararlığımızı göstereceğiz” dedi.

Erdoğan’ın bu açıklaması, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın, Ankara ile Moskova arasında gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda tarafların Suriye’de gerilimi azaltma konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurmasının akabinde geldi.

Öte yandan Türkiye’nin Avrupa’ya gitmek isteyen mültecileri engellemeyeceği yönünde verdiği mesajların ardından Bulgaristan ve Yunanistan sınır kapılarında yoğunluk artmış durumda.


Rusya: Türkiye’yle gerilimi azaltmak için anlaşma sağlandı

Erdoğan: Rejime de onları destekleyenlere de kararlığımızı göstereceğiz

Osmanlı hayalinin bilançosu

Ne yapmalı, nasıl yapmalı?
Önceki Haber
Yargıtay erkeğin iddiasına itibar etmedi, "'haksız tahrik' indirimi verilemez" dedi
Sonraki Haber
Nedeni Corona virüsü: Irak'la sınır kapıları kapatıldı