Ana SayfaEkolojiKanal İstanbul’un ilk ihalesi ‘Corona’ günlerinde yapıldı

Kanal İstanbul’un ilk ihalesi ‘Corona’ günlerinde yapıldı

HABER MERKEZİ – Kanal İstanbul projesinin ilk ihalesi, Corona virüsü salgınına rağmen gerçekleştirildi. İBB Başkanı İmamoğlu, “Geçim kaygısı yaşayan milyonlara destek olmak yerine bugün Kanal İstanbul ihalesi yapanları kamuoyu vicdanına havale ediyorum” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Corona virüsünün neden olduğu Covid-19 salgını nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hayatın pek çok alanı durmuş durumda.

Ancak birçok faaliyetin durdurulduğu bir dönemde tartışmalı Kanal İstanbul projesinin ilk ihalesi yapıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek projenin etki alanında bulunan Başakşehir’deki tarihi Odabaşı ve Arnavutköy’deki tarihi Dursunköy köprülerinin rekonstrüksiyon (yeniden yapım) projeleri için Kağıthane’deki Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’nde ihale açıldı.

Bugün gerçekleşen ihaleye 5 şirket teklif verdi.

İhalede Artuklu Mimarlık’ın teklifi geçersiz sayılırken, Mukarnas Mimarlık 500 bin lira, Hasan Fehmi Şahin 550 bin lira, Safir Jeoteknik 507 bin lira, Altıparmak Mimarlık 408 bin lira teklif etti.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre ihalenin teknik şartnamesinde şu ifadelere yer verildi:

“Kanal İstanbul projesi etki alanında kalan Başakşehir’deki tarihi Odabaşı ve Arnavutköy’deki Dursunköy köprülerinin korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasının sağlanması için sağlam bölümlerinin sökülerek taşınması, eksik bölümlerinin tamamlanması ilkesine dayalı projeler hazırlanacak.
“Ayrıca, köprü civarında yapılacak kazı çalışmaları ile köprülerin bitiş ve başlangıç noktaları saptanacak. İhale neticesinde kazanan firma, köprünün sökümü, yapı elemanlarının taşınması, yeniden yapılması ve eksik bölümlerinin tamamlanması işlerini de üstlenecek. İş süresi 350 gün olarak belirlenirken, köprünün taşınması için alternatif yerler araştırılacak.”

İmamoğlu’ndan tepki

Tartışmalı olan projenin bir de ‘Corona’ günlerinde ihaleye açılmasına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, yaptığı açıklamayla tepki gösterdi.

Milyonlarca insan salgın nedeniyle evde ve gelecek kaygısında olduğunu belirten İmamoğlu, “Bu süreçte sadece 50 bin aile İBB’ye sosyal yardım talebinde bulundu” dedi.

İBB Başkanı, “Geçim kaygısı yaşayan milyonlara destek olmak yerine bugün Kanal İstanbul ihalesi yapanları kamuoyu vicdanına havale ediyorum” sözleriyle ihaleye tepkisini dile getirdi.

Projenin ÇED süreci

Kanal İstanbul projesi için hazırlanan ÇED raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nca yeterli bulunduktan sonra 23 Aralık 2019’da askıya çıkarılmış ve kamuoyunun görüşlerine açılmıştı.

ÇED raporunun Aralık’ta komisyonda kabul edildiğinin duyurulmasıyla İmamoğlu Kanal İstanbul İşbirliği Protokolü’nden çekildiklerini açıklamıştı.

Bakanlığın kabul ettiği Kanal İstanbul projesi ile ilgili hazırlanan ÇED raporu onaylandıktan sonra bu plana itirazlarını gerçekleştirdiklerini belirten İmamoğlu, onbinlerce insanın dinlenmediğini vurgulamıştı.

Daha sonra da Kanal İstanbul’un ÇED raporuna karşı dava açılmıştı.

Previous post
Salgınla işsizlik arasına sıkıştırılan işçiler ölümle sınanıyor
Next post
Sanatçı Yılmaz Çelik hakkında tahliye kararı