Ana SayfaGüncelDiyarbakır’dan ortak tepki: Suç soruşturması değil, sivil toplumu susturma soruşturması

Diyarbakır’dan ortak tepki: Suç soruşturması değil, sivil toplumu susturma soruşturması

HABER MERKEZİ – Rosa Kadın Derneği’ne yönelik soruşturmayı “sivil toplumu susturma ve bastırma soruşturması” olarak nitelendiren Diyarbakır’daki 15 sendika, kadın, meslek ve sivil toplum örgütü, ortak açıklama yaparak tutuklanan kadın hakları savunucusu ve siyasetçilerin serbest bırakılmasını istedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 22 Mayıs’ta yapılan eş zamanlı baskınlarla çoğunluğu kadın hakları savunucusu ve siyasetçi 18 kişi gözaltına alınmıştı.

Ertesi gün 18 kişinin sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği’nce aralarında Rosa Kadın Derneği başkanı ve üyelerinin de bulunduğu 12 kişi tutuklanmıştı.

Söz konusu soruşturma ve tutuklamalara Diyarbakır’daki sendika, kadın, meslek ve sivil toplum örgütlerinden ortak tepki geldi.

Açıklamada, “Kadına yönelik şiddet ve diğer hak ihlalleri konusunda birlikte çalıştığımız Rosa Kadın Derneği’nin başkanı ve üyeleri bayram arifesinde gözaltına alınmış ve akabinde tutuklanmıştır. Aynı operasyon kapsamında HDP’nin parti meclis üyeleri ve belediye meclis üyeleri de tutuklanarak cezaevine gönderilmişlerdir” hatırlatmasında bulunuldu.

“Rosa Kadın Derneği’nin adresinde soruşturma aşamasında arama yapılmış, derneğe başvuruda bulunan kadınlara ait başvuru formlarına dahi el konulmuştur” hatırlatılması da yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Gelinen bu noktada sivil toplum örgütlerinin hareket alanı sınırlanmakta, insan hakları aktivistleri, gazeteciler ve tüm muhalifler hükümet ve yargı iş birliğiyle hedef alınmakta akabinde yargı eliyle sesleri kesilmeye çalışılmaktadır.
“Ortaya çıkan bu korku atmosferinde, düzenlenen hukuksuz operasyonlara karşı oluşacak toplumsal dayanışma ve desteği engellemek hedeflenmektedir. Rosa Kadın Derneği’nin yapmış olduğu mitingler, basın açıklamaları, sosyal medya paylaşımları, hak ihlaline uğrayan kadınlar hakkında yürüttükleri faaliyetler suçlama konusu yapılarak, aynı zamanda tutuklama gerekçesi de sayılmıştır.
“Soruşturma ve tutuklama ‘delilleri’ sivil toplum faaliyetlerinin bizatihi kendisidir. Dolayısıyla soruşturma bir suç soruşturması değil, sivil toplumu susturma ve bastırma soruşturmasıdır.”

Soruşturma kapsamında tutuklanan annesiyle birlikte cezaevine gönderilen 3 buçuk yaşındaki Dilgeş Aslan’ın durumuna da işaret edildiği açıklamada, “Bizler sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri olarak; sivil toplum faaliyetlerini ve siyaseti kriminalize eden bu soruşturmaları kınıyoruz. Tutuklananların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” denilerek sonlandırıldı.

İmzacılar

Ortak açıklamada imzası olan kurumlar şöyle: İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabip Odası, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Temsilciliği, Hak İnisiyatifi Diyarbakır Temsilciliği, Rosa Kadın Derneği, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Diyarbakır Şubesi, Dayanışmanın Kadın Hali, Türk Mühendis ve TMMOB Diyarbakır İKK, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, DİSK Diyarbakır Bölge Temsilciliği, Mezopotamya Psikologlar İnisiyatifi (DER-MEZ), Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHUDER) Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Diş Hekimleri Odası ve Rengarenk Umutlar Derneği


Kadın hakları savunucuları ve siyasetçilerden 12’si tutuklandı


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İki ilde tarım işçilerini taşıyan minibüsler devrildi: 20 yaralı
Sonraki Haber
SOHR: Türkiye ve Rusya, silahlı grupları Libya'ya taşıyor