Ana SayfaCezaevleriÖlüm orucundaki avukatlar: Adalet mücadelesini birlikte omuzlamalıyız

Ölüm orucundaki avukatlar: Adalet mücadelesini birlikte omuzlamalıyız

HABER MERKEZİ – Avukat Didem Baydar Ünsal, “adil yargılanma” talebiyle ölüm orucunda olan tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın, “Adalet mücadelesini birlikte omuzlamalıyız” çağrısında bulunduklarını paylaştı.

Tutuklu avukatlardan Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal “adil yargılanma” talebiyle ölüm orucunda. Timtik’in eylemi 172, Ünsal’ın ise 141’inci gününe girdi.

Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ünsal 63’üncü, Silivri 9 No’lu Cezaevi’ndeki Timtik ise 94’üncü gününde eylemini ölüm orucuna çevirmişti.

Ölüm orucundaki avukatlarla en son 20 gün önce kapalı görüş gerçekleştiren avukat Didem Baydar Ünsal, her iki ismin de sağlık durumlarının kötü olduğunu ve konuşmakta zorlandıklarını paylaştı.

Aynı zamanda, ölüm orucundaki Ünsal’la evli olan Didem Baydar Ünsal, eşinin tükürük salgısında artış ve ağzında yaraların çıktığını belirtti.

Ölüm orucundaki Ünsal’ın 4 ay içinde 79 kilodan 61 kiloya düştüğünü aktaran Ünsal, eşinin geçmişte sporcu olduğu için sağlıklı beslenmiş olması ve direngen yapısı nedeniyle süreci biraz daha rahat geçirdiğini söyledi.

Didem Baydar Ünsal, “Ancak bu demek değil ki kronik bir rahatsızlık gelişmesin. Her an kalp veya organ yetmezliği yaşamasın. Bu durum için belirli bir süre yok. Vücudun kendini toparlayamaması halinde hep bu riskle karşı karşıyayız” uyarısında bulundu.

Timtik 43 kiloya düştü

Ölüm orucundaki Timtik’in ise görüşe yüzünde maskeyle geldiğini kaydeden Ünsal, “Maskeyi çıkardığında yüzünün de bedeni kadar incecik kaldığını gördüm. Önceki haline göre çok zayıf duruyordu. Yavaş konuşuyor ve hareket ediyordu. Ağzındaki yaralar onu zorluyor gibiydi. En son bir hafta önce tartıldığını ve kilosunun 43 çıktığını söyledi” dedi.

‘Cezaevi idaresi talepleri karşılamıyor’

Ölüm orucundakilerin su, şeker ve tuz dışında bir şey tüketmediğini kaydeden Ünsal, Timtik’in cezaevinde verilen tuzun gerçek olmadığı ve bundan dolayı ağız yaralarına iyi gelmediğini söylediğini belirtti.

Ünsal, “İdare sadece tuz konusunda değil şekerleme ve boyunluk konusunda da sıkıntı çıkarıyor. Refakatçileri kantinden ücreti karşılığında kaya tuzu talep ettiler. İdare kaya tuzu, şekerleme ve boyunluk gibi basit karşılanabilir talepleri karşılanmamaktadır” dedi.

‘Mücadeleyi birlikte omuzlayalım’

Ünsal, ölüm orucundaki avukatların başta meslektaşları olmak üzere tüm yurttaşlara çağrısını ise şu şekilde aktardı:

“Hukuksuzları asla kanıksamamaları ve asla sessiz kalmamaları gerekir. Bir şeyler yolunda gitmez ve onama kararı gelirse ki buna izin vermemeliyiz. Hala yapacak pek çok şey var sakın durmasınlar. Adalet mücadelesini birlikte omuzlamalıyız.”

Dava süreci

2017 yılında aralarında Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi avukatlar bürolarına yapılan polis baskını sonucu gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Yargılama sonucunda mahkeme, 18 avukata “örgüt üyeliği” ve “örgüt yöneticiliği” iddialarıyla toplam 159 yıl 1 ay 30 gün hapis cezası vermişti.

Avukat Ebru Timtik de “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 13 yıl 6 ay, avukat Aytaç Ünsal’a ise 10 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

İstinaf Mahkemesi’nce onanan dosya şu an Yargıtay’da.


Karınca, Mezopotamya AjansıÖnceki Haber
Seçim anketi: Üç parti barajı aşabiliyor, partiler arası oy geçişkenliği var
Sonraki Haber
Meteorolojiden Bursa dahil 6 il için sağanak uyarısı