Ana SayfaGüncelErdoğan: Sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını istiyoruz

Erdoğan: Sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını istiyoruz

HABER MERKEZİ – AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, “bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor” diyerek işaret ettiği sosyal medya için ‘tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz’ şeklinde ifadeler kullandı. Bu konuda kapsamlı bir hukuki düzlenme üzerinde çalıştıklarını belirtti. Ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, Erdoğan’ın sosyal medyaya ilişkin açıklamalarının çarpıtıldığını savundu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İl Başkanları toplantısında konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın eşi Esra Albayrak’ın çocuk sahibi olduklarını duyurmasının ardından sosyal medyada hakaret içerikli paylaşımlarla hedef alınmasına değinen Erdoğan, “Bir bebek üzerinden ailesine ve onların temsil ettiğini düşündükleri değerlere saldıran bu alçakların peşini bırakmayacağız” dedi.

“Benzer saldırıları farklı vesilelerle daha önce de yaşamıştık. Bu tür ahlaksızlıkların artmasında bu mecraların kontrolsüzlüğünün rolü vardır. Niçin YouTube, niçin Twitter, niçin Netflix gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzun ne demek olduğunu anlıyor musunuz? Bu ahlaksızlıkları ortadan kaldırmak için. Bunlar ahlak sahibi değil. Bu millete layık olmayan bu gelişmeleri yaşamak, görmek istemiyoruz.”

“İftiranın, kişilik haklarına saldırının, itibar suikastlarının alıp başını giden bu mecraların bir düzene sokulması şarttır” diyen Erdoğan, sosyal medyayla ilgili kapsamlı bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını dile getirdi:

“Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Onun için de bir an önce biz, bunları parlamentoya getirip, bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz.
“Sosyal medya mecralarını kontrol eden küresel firmalar, batı ülkelerinde açtıkları temsilcilikler vasıtasıyla içerikle ilgili her türlü hukuki ve mali sorumluluğu üstleniyorlar. Buna karşılık kimi yerlerle birlikte Türkiye’de ısrarla bundan kaçınıyorlar.
“İnternet mecralarını kullananlar suç işlediğinde cezalardan muaf değildir. Ailemizin başına gelenler 83 milyonun başına gelebilir.
“Bu konuda kapsamlı bir hukuki düzlenme üzerinde çalışıyoruz. Bu düzenlemenin süratle hazırlanması ve yürürlüğe sokulması çağrısında bulunuyorum. Yasama dönemi bitmeden tamamen bu meseleyi halledeceğimizi umuyorum.”

Erdoğan’ın bu açıklamalarından sonra binlerce sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşılan “#SosyalMedyamaDokunma” hashtag’i kısa sürede Twitter gündeminin ilk sırasına yükseldi.

İletişim Başkanı’na göre ‘Erdoğan’ın açıklamaları çarpıtıldı’

İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medyaya ilişkin açıklamalarının çarpıtılmaya çalışıldığını belirtti ve ”Cumhurbaşkanımızın bu yaklaşımını baskıcı ve yasakçı bir kalıp içerisinde sunma çabaları beyhudedir” dedi.


Erdoğan LGBTİ+’ları hedef gösterdi: Milletimi her türlü sapkınlığa karşı tavır almaya davet ediyorum

Erdoğan’dan müdahale sinyali: Sosyal medyayı ahlaki bir zemine taşımak benim görevim
Önceki Haber
Patnos Cezaevi: 'Yemeklerden böcek çıkıyor, hasta tutuklular hastaneye götürülmüyor'
Sonraki Haber
İstanbul'da Murat Yavuz kendisinden boşanan kadını ağır yaraladı