Ana SayfaDünyaAB’den HDP’li siyasetçilerin tutuklanması ve Kars’a kayyum atanmasına tepki

AB’den HDP’li siyasetçilerin tutuklanması ve Kars’a kayyum atanmasına tepki

HABER MERKEZİ – HDP’li 17 siyasetçinin tutuklanması ve Kars Belediyesi’ne kayyum atanmasına tepki gösteren AB Sözcüsü Ana Pisonero Hernandez, ‘Bu son karar, ülkedeki yerel demokrasiyi baltalıyor ve milyonlarca seçmenin seçimlerde tercihlerini ifade etme hakkını inkar ediyor” dedi.

Avrupa Birliği (AB), Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 2014 yılı Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) yer alan 17 siyasetçinin Kobani eylemleri gerekçesiyle tutuklanması, hemen ardından da HDP’li Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’in görevden alınarak yerine kayyum atanmasına tepki gösterdi.

AB Sözcüsü Ana Pisonero Hernandez tarafından yapılan açıklamada, HDP’ye yönelik son tutuklamaların ülkede yerel demokrasiyi ve milyonlarca seçmenin seçme hakkını ihlal ettiğini söyledi ve ekledi:

Türkiye’de, demokratik yolla seçilmiş muhalefetin temsilcilerinin ve yöneticilerinin, 6 yıl önce gerçekleşmiş olaylar nedeniyle devam eden tutuklama ve gözaltılarından, özellikle de Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in tutukluluğundan, büyük acı duyuyoruz.

AB Sözcüsü Ana Pisonero Hernandez

Söz konusu kişilerle ilgili araştırmaların daha önceden tamamlanmış olduğunu hatırlatan Hernandez, “Bu daha da endişe verici” diye belirtti.

Türkiye’de yerel demokrasiye yönelik umutlarının söndüğünü belirten Hernandez, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu son karar, ülkedeki yerel demokrasiyi baltalıyor ve milyonlarca seçmenin seçimlerde tercihlerini ifade etme hakkını inkar ediyor.

AB birçok defa, Türkiye’de seçilmişlere karşı kanuni takibatın ve onların yerine devlet tarafından kayyım atanmasının ve terörle mücadele kanunun keyfi olarak uygulanmasının temel haklar ve özgürlükleri, özellikle de toplanma, ifade ve örgütlenme özgürlüğünü kötü yönde etkilediğini kınamıştır.

Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyesi ve AB’ye aday ülke olduğunu vurgulayan Hernandez, Türkiye’nin iddia edilen kabahat veya suç ile ilgili, “adil yargılama ve masumiyet karinesi ilkelerine” uymasını gerektiğini vurguladı ve ekledi:

Hükümsüz olarak tutuklu bulunan politikacıların, gazetecilerin, akademisyenlerin ve insan hakları savunucularının derhal serbest bırakılması için kesin çağrımızı yineliyoruz.


‘Kobani’ soruşturması: HDP’li siyasetçilerden 17’sine tutuklama

Kars Belediyesi’ne kayyum atandı

HDP’li siyasetçiler tutuklandı, Kars’a kayyum atandı: Kim ne diyor?
Önceki Haber
Kılıçdaroğlu’ndan Servet Turgut’un ailesine başsağlığı telefonu
Sonraki Haber
Diyarbakırlı erkeğin feminizm cevabı Kürt kadınların başarısıdır