Ana SayfaDünyaMacron: Antep üzerinden Karabağ’a 300 Suriyeli militan gönderildi

Macron: Antep üzerinden Karabağ’a 300 Suriyeli militan gönderildi

HABER MERKEZİ – Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Antep üzerinden 300 kadar Suriyeli militanın çatışmaların yaşandığı Karabağ’a gönderildiğini iddia etti. Ankara’dan bu konuda açıklama isteyen Macron, kırmızı çizginin aşıldığını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Antep üzerinden Ermenistan ile Azerbaycan’ın günlerdir çatıştığı Karabağ’a Suriye’den 300 militanın gönderildiğini öne sürerek, Türkiye’den izahat istedi ve NATO’yu göreve çağırdı.

Bu militanların IŞİD’le bağlanıları olduğunu da iddia eden Macron, “Konuyu (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’le konuştum. Rusya’nın da bunu bildiğini teyit etti” dedi.

Macron, militanların Suriye’nin Halep kentinden yola çıktığını ve Türkiye’nin Antep şehri üzerinden Karabağ’a gittiklerini belirterek bölgeye giden savaşçıların tespit edildiklerini de sözlerine ekledi.

“Kırmızı çizgi geçilmiştir ve bu kabul edilemez. Tüm NATO üyelerini ittifakın bu üyesinin eylemlerini görmeye davet ediyoruz ve Fransa olarak Türkiye’den izahat istiyoruz” diyen Macron, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayacağını söyledi.

Macron açıklamasında, AGİT Minsk Grubu’nun eşbaşkanları olarak Rusya, ABD ve Fransa’nın Karabağ’daki çatışmaları durdurmak için yakın gelecekte bir dizi girişimde bulunacaklarını da belirtti.

Fotoğraf: AFP

Rusya Dışişleri Bakanlığı da iki gün önce yaptığı açıklamada doğrudan Türkiye’nin adını vermeden, Karabağ’daki çatışmalara Suriye ve Libya’dan ‘yasa dışı silahlı grupların’ gönderildiğine işaret etmişti.

Bakanlığın açıklamasında “Suriye ve Libya dahil olmak üzere dışarıdan yasa dışı silahlı gruplara bağlı savaşçılar, doğrudan çatışmalara katılmak üzere Karabağ’da konuşlandırılmaktadır. Bu durumdan derin endişe duymaktayız” denilmişti.

Rusya Dışişleri, ilgili tüm ülkeleri “yabancı terörist ve paralı askerlerin çatışmalarda kullanılmasını önlemeye” çağırmıştı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) de Türkiye’nin Suriye’den çektiği 850 dolayında paralı askeri Karabağ’a gönderdiği iddiasında bulunmuştu.

Ancak söz konusu iddialar Türkiye ve Azerbaycan tarafından yalanlanıyor.


Kime ‘ait’? Karabağ’ın dünü ve bugünü üzerine


Karınca, BBC, DWÖnceki Haber
Pınar Gültekin cinayeti: Failin kardeşi Mertcan Avcı da tutuklandı
Sonraki Haber
Osmaniye'de Gökmen Orman evli olduğu Emel'i öldürdü