Ana SayfaPolitikaSoylu kadına şiddete karşı erkeklere seslendi: Ayıptır, bir daha yapmayın

Soylu kadına şiddete karşı erkeklere seslendi: Ayıptır, bir daha yapmayın

HABER MERKEZİ – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, erkeklere seslenerek, “Nereden çıktı bu kadın dövmek, nereden çıktı bu kadın cinayeti? Erkeklere sesleniyorum; kendinize gelin, neyi tatmin ediyorsun, hangi duygunu yüceltiyorsun, ayıptır” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da düzenlenen Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

1 Ocak-22 Kasım 2020 tarihleri arasında 234 kadının öldürüldüğünü açıklayan Soylu, kadın cinayetlerinde 2016’dan bu yana düşüş yaşandığını iddia etti.

2016’da 304, 2019’da 336. Bu yıl 20 Kasım itibariyle 234 kadına yönelik şiddet kapsamındaki cinayetlerde kadınlar hayatını kaybetmiştir. Geçen yılın ilk 10 ayında 308’di, bu yıl 234. Yüzde 24 azalma var ama bizim için bir bile fazla.

2020’nin ilk 6 ayında öldürülen kadınların, yüzde 90’ının daha öncesinde kolluk birimlerine başvurusunun olmadığını ileri süren Soylu, “Çok yanlış bilgilendirmelerle karşı karşıya kaldığımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

Neredeyse 500 bine yakın kolluk görevlimiz var. Türkiye’nin her yanına uzanan bir teşkilatımız söz konusu. 6284 (Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun) çerçevesine giren bu konudaki tüm olayları anı anına takip edebilme kapasitesine sahibiz.

Her sabah bu rakamları alıyoruz. Azaltabiliyor muyuz, nerede eksiğimiz var… Hepimiz üzerine düşeni yapıyoruz. Bu nasıl böyle olur diye neredeyse kıyameti koparıyoruz.

Yanlış rakamlar vermediklerini kaydeden Soylu, “Biz neden bu rakamları yanlış verelim? Arttığı zaman arttı diyoruz, rakamları veriyoruz, alarm zillerini çalıyoruz. Azalınca arkadaşlarımızı motive ediyoruz. Tüm kadın cinayetlerini biz yapıyormuşuz gibi bizi suçlayanlar bu konuda acaba ne yapıyor? Sadece suçlamak. Siyasal şiddetin yanında acaba ne yapıyorlar?” ifadelerini kullandı.

Son olarak erkeklere seslenen Soylu, “Kendinize gelin yahu” dedi ve sözlerine şunları ekledi:

Fiziksel olarak güçlü olabilirsiniz. Böyle bir ayıp olur mu? Neyi tatmin ediyorsun? Neyi ortaya koyuyorsun? Neyini sağlıyorsun? Hangi duygunu yüceltiyorsun? Ayıptır. İşin kanuni boyutu ayrıdır ama bizim toplumumuzda çocukluğumuzdan beri analarımızın söylediği söz vardır. Ayıptır bir daha yapma.

En az 269 kadın cinayeti

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2020’nin başından bu yana erkekler en az 269 kadını öldürüldü. 152 kadının da şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiği verilere yansıdı.

Bu verilerin buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu söyleyen uzmanlar, gerçek rakamın ise çok daha fazla olduğunu belirtiyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Mehmet Baransu'ya 17 yıl hapis cezası
Sonraki Haber
Yargılama durdurulmuştu: Üst mahkemeye yapılan itiraz reddedildi