Ana SayfaToplumsal CinsiyetBayram Sokak: Trans kadınlar yine gözaltına alındı, evleri mühürleniyor

Bayram Sokak: Trans kadınlar yine gözaltına alındı, evleri mühürleniyor

HABER MERKEZİ – İstanbul Beyoğlu’ndaki Bayram Sokak’ta yaşayan dokuz trans kadın bir ayda ikinci kez gözaltına alındı. Sokağa giriş-çıkışları kapatan polis, kadınların evlerinin mühürleneceğini söyledi.

İstanbul Beyoğlu’ndaki Bayram Sokak’ta yaşayan dokuz trans kadın, dün gece polisler tarafından gözaltına alındı.

Polis, evlerinden gözaltına aldığı kadınları, “bilgilerine başvurmak” gerekçesiyle Taksim Polis Merkezi Amirliği’ne götürdü.

Sokağın giriş ve çıkışlarını kapatan polisler, kadınların evlerinin de mühürleneceğini söyledi.

Kadınların avukatı Levent Pişkin, “Gözaltına alınan kadınların aktardıklarına göre polis sokaktan geçen iki erkeği evlerine itiyor ve onların ifadeleri üzerinden bir işlem uyguluyor. Ortada ciddi bir haksızlık var” dedi.

Yaşananları KaosGL.org’a anlatan Pişkin, “Aslında bu işlem gözaltı işlemi olamaz. Ortada ne bir suç ne de suç isnadı var. Bilgilerine başvurmak için akşam vakti evlerinden alınıyor trans kadınlar. Bu hukuka uygun bir işlem değildir. Polisin bilgi alma gibi bir yetkisi de yoktur. Bilgi alma adı altında ifade almaya çalıştılar” ifadelerini kullandı.

Kadınların 18 Kasım’da da gözaltına alındığını aktaran Pişkin, “Polis bir önceki baskından bu yana müşteri olduğu iddia edilen 21 kişiden ifade almış. Bu ifadeler üzerinden bir senaryo oluşturuluyor ve polisin bu uygulaması sonucu pandeminin tam ortasında 9 kadın evsiz kalmış oldu” dedi ve şunları ekledi:

Gözaltının ardından eşyalarını almak için evlerine döndük ve polisin sokağı bantlarla kapattığına şahit olduk. Polisin verdiği bilgiye göre yarın evler de mühürlenecek ancak buna ilişkin bize iletilmiş bir İl Hıfzısıhha Kurulu kararı da bulunmuyor. Öte yandan polis, ‘geçiminizi neyle sağlıyorsunuz’ gibi bir soru da iletti ve polis bu soruyu da soramaz. Bu özel hayatın gizliliğini ihlal anlamı taşır çünkü soruşturmayla ilintili bir konu da değil.

Kadınlar emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.


  İstanbul'da 'Corona tedbiri' denilerek 18 trans kadın gözaltına alındı

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Cahiers du Cinéma’ya göre 2020’nin en iyi 10 filmi
Sonraki Haber
Bombalanan Özgür Ülke'nin önünden seslendiler: Buradayız