Ana SayfaDünyaABD, Filistin’e yardımları yeniden başlatacak

ABD, Filistin’e yardımları yeniden başlatacak

HABER MERKEZİ – ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Donald Trump döneminde askıya alınan Filistin yardımlarını yeniden başlatacaklarını duyurdu. ABD’nin bu kararına tepki gösteren İsrail’den ‘hayal kırıklığı’ açıklaması geldi.

ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, eski Başkan Donald Trump yönetiminde askıya alınan Filistin’e mali yardımları yeniden göndermeyi planladıklarını açıkladı.

Blinken yaptığı yazılı açıklamada, “Kongre ile çalışarak ABD’nin Filistin halkına yönelik ekonomik kalkınma ve insani yardımlarını yeniden başlatmayı planladığımızı duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz” ifadesini kullandı.

Yardım paketine, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’nın kalkınması için 75 milyon dolar, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansının (USAID) programları için 10 milyon dolar ve Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) programları için 150 milyon dolarlık desteklerin de dahil olduğuna dikkati çeken Blinken Covid-19 salgınının etkisini azaltmak üzere Filistin’deki orta ve küçük ölçekli girişimciler için de bazı yardımların olacağını ifade etti.

Blinken, bu yardımların bir kısmının da Doğu Kudüs Hastane Ağı’na yapılacağını kaydetti.

Bu fonun geçen ay açıklanan 15 milyon dolarlık Covid-19 yardımına ek olacağına işaret eden Blinken, ABD’nin UNRWA hizmetlerine yönelik yardımlarına ilişkin ise şu ifadeleri kullandı:

ABD, UNRWA’nın Lübnan, Ürdün, Suriye, Batı Şeria ve Gazze de olmak üzere 5 operasyon alanına umut ve istikrar getirmek üzere 500 bin kız ve erkek çocuğun eğitimi dahil UNRWA hizmetlerine desteğini de yeniden başlatacaktır. UNRWA’ya verilecek fon aynı zamanda sağlık, ilaç ve tıbbi malzeme ile Covid-19’dan etkilenen ailelere nakit ve gıda yardımları gibi kritik Kovid-19 yardımlarını da içerecektir.

Blinken, bu yardımların Filistin’de ekonomik kalkınmaya katkı sağladığını, bölgede güvenlik koordinasyonu ve istikrar oluşturacağını kaydetti.

Ülkesinin iki devletli çözüm için bölgede hem İsraillilere hem de Filistinlilere destek vermeye kararlı olduğunu belirten Blinken, “ABD, diğer bağışçılara da İsrailliler ile Filistinlilere aynı şekilde istikrar ve refah sağlama hedefine hizmet eden faaliyet ve programlara destek verme konusunda teşvik ediyor” ifadesini kullandı.

İsrail’den ‘hayal kırıklığı’ açıklaması

İsrail’in ABD Büyükelçiliği Blinken’in Filistin hakkındaki açıklamalarının ardından tepki mesajı yayınladı.

İsrail’in ABD Büyükelçisi Gilad Erdan, “Özellikle okullardaki Yahudi aleyhtarı müfredatın kaldırılması ve Yahudi düşmanlığına son verilmesi yönündeki reformların uygulanmadan UNRWA’nın finansmanı kararının alınmasının yarattığı hayal kırıklığını ve bu konudaki fikir ayrılığımı dile getirdim” dedi.
Önceki Haber
Avrupa İlaç Ajansı: AstraZeneca'nın faydası riskinden fazla
Sonraki Haber
Bakan Selçuk: Türkçeden başka bir dil okutulamaz ve öğretilemez