Ana SayfaGüncelAİHM’den Ahmet Altan kararı: Türkiye mahkum edildi

AİHM’den Ahmet Altan kararı: Türkiye mahkum edildi

HABER MERKEZİ – AİHM, 1500 gündür tutuklu bulunan gazeteci yazar Ahmet Altan’ın başvurusunu karara bağladı. AİHM Türkiye’yi ‘hak ihlali’nde bulunmaktan mahkum etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 1500 gündür cezaevinde tutuklu bulunan yazar Ahmet Altan’ın Türkiye aleyhine yaptığı başvuruyla ilgili kararını açıkladı.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra tutuklanan gazeteci yazar Ahmet Altan’ın başvurusunu karara bağlayan AİHM, Türkiye’nin ‘hak ihlali’nde bulunduğuna karar verdi.

AİHM, “emniyet ve güvenlik”, “adil yargılanma” ve “ifade özgürlüğü” haklarının ihlal edildiğini duyurdu.

Mahkeme buna karşılık, Altan’ın ‘siyasi bir nedenle yargılanıp mahkum edildiği’ tezini kabul etmedi.

Karar gereği Türkiye, Ahmet Altan’a manevi tazminat olarak 16 bin euro ödeyecek.

Önce tahliye edilip sonra tutuklanmıştı

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden önce katıldığı bir televizyon programında “darbe çağrışımı yaptığı” iddiasıyla tutuklu yargılanan Ahmet Altan’a “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçlamasıyla 10 yıl 6 ay hapis cezası, gazeteci Nazlı Ilıcak’a da 8 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti.

26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Altan ve Ilıcak’ın yurt dışına çıkış yasağıyla tahliyesini kararlaştırmıştı. Yazar Mehmet Altan ise beraat etmişti.

Ahmet Altan, 3,5 yıllık tutukluluğun ardından 5 Kasım 2019 tarihinde verilen kararın ardından aynı gün akşam saatlerinde tahliye edilmişti.

Altan’ın tahliyesine İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca itiraz edilmişti.

İtirazı değerlendiren İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi de itirazı kabul ederek Altan’ın tahliye edilmesine yönelik kararı kaldırmıştı.

Bunun üzerine tahliye olmasından bir hafta sonra yeniden gözaltına alınan Ahmet Altan tutuklanmıştı.

Altan’ın avukatı Figen Çalıkuşu tutuklama işlemiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Ahmet Altan ara kararla değil, hükümle tahliye edilmiştir. Hükümle birlikte ilk derece mahkemeleri dosyadan el çeker. Yetki, istinaf ve Yargıtay’dadır. Ne savcı hükümle tahliyeye itiraz edebilir ne de bir ilk derece mahkemesi verilmiş hükme dokunabilir. CMK 100’de tutuklama koşulu olmayan uydurulmuş gerekçelerle tutuklama verilmiştir” demişti.

Aynı dosya üzerinden tahliye edilen Nazlı Ilıcak içinse herhangi bir itirazda bulunulmamıştı.
Önceki Haber
Japonya’nın radyoaktif atık su kararına yaşam savunucularından tepki
Sonraki Haber
Karadeniz'de gerilim tırmanıyor: NATO ve Rusya’dan çağrılar geldi