Ana SayfaCezaevleriCezaevlerindeki açlık grevi eylemi 6’ncı ayında

Cezaevlerindeki açlık grevi eylemi 6’ncı ayında

HABER MERKEZİ – “Tecridin ve baskıların sonlandırılması” talebiyle cezaevlerinde başlatılan süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi 6’ncı ayına girdi. Hak savunucuları, “bütün cezaevlerinde mutlak hale gelen tecrit bir an önce sonlandırılmalı” çağrısı yapıyor.

Cezaevlerindeki siyasi tutukluların, “PKK lideri Abdullah Öcalan üzerinde süreklileşen tecridin sonlandırılması” talebiyle, kendilerine yönelik salgın sürecinde artan hak ihlallerini de protesto amacıyla başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi sürüyor.

Gruplar halinde beşer gün boyunca sürdürülen eylem 150’nci gününde.

Eylemin başladığı 27 Kasım 2020’den bu yana 100’den fazla cezaevine yayılan açlık grevinde binlerce tutuklunun yer aldığı belirtiliyor.

Cezaevlerindeki eyleme destek amacıyla Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki Mahmur ile Yunanistan’daki Lavrio mülteci kamplarında kalanlar da açlık grevinde.

‘Tecrit bir an önce sonlandırılmalı’

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Hapishane Komisyon Sözcüsü Serhat Kurt, Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ile 25 Mart’ta yarıda kesilen telefon görüşmesini hatırlatarak, “Bu durum tecrit koşullarını iyileştirme yerine daha ağırlaştırdı” dedi.

Kurt, “Tutuklular bu tecridin son bulması ve şartların iyileştirmesini istiyor. Tutukluların en insani hakları salgın bahane edilerek reddediliyor” diye belirtti.

Her gün artan hak ihlallerine karşı cezaevi yönetimlerinin çözüm noktasında gerekli özveriyi göstermediğine de değinen Kurt, devamında şunları söyledi:

Başta Abdullah Öcalan üzerinde olmak üzere, bütün cezaevlerinde mutlak hale gelen tecrit bir an önce sonlandırılmalı. Siyasi tutuklular üzerinde olan baskılara son verilmeli. Tutukluların taleplerinin kabul edilmesi için ÖHD olarak yerelde çalışmalar yapıyoruz. Demokratik kitle örgütleri ile birlikte hareket ediyoruz. Bizim çağrımız bu taleplerin muhatabı olan Adalet ve İçişleri bakanlıklarına. Bu talepler son derece demokratik talepler, zaman kaybedilmeden bir an önce bu taleplerin gereği yerine getirilmeli.
Önceki Haber
Yılın en iyi bağımsız dizi ve filmleri belli oldu
Sonraki Haber
Erkek şiddeti: Evli olduğu kadını öldürdü, evi ve aracını ateşe verdi