Ana SayfaGüncelKonya’da Kürt aileye ırkçı saldırı: 1 kişi yaşamını yitirdi

Konya’da Kürt aileye ırkçı saldırı: 1 kişi yaşamını yitirdi

HABER MERKEZİ – Konya’da 60 kişilik bir grubun Diyarbakırlı Kürt aileye saldırısında, Hakim Dal öldürüldü. Saldırganların daha önce de aileyi “Buradan gideceksiniz” diye tehdit ettiği öğrenildi.

Kürtlere yönelik Konya’da ikinci ırkçı saldırı yapıldı. Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Çarıklıköy’de 20 yıldır ikamet eden Diyarbakırlı aileye ırkçı saldırı gerçekleşti.

En az 60 kişi olan ırkçı bir grup, Kürt aileye silahla saldırdı. Saldırıda aile fertlerinden 43 yaşındaki Hakim Dal öldürüldü. Karahüyük’de yaşayan saldırgan grubun daha önce de aileyi defalarca kez tehdit ettiği öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Berna Kişin’e konuşan katledilen Hakim Dal’ın kardeşi Hamdi Dal, Kürt olduklarından kaynaklı saldırının gerçekleştiğini ifade etti:

Biz Kürt olduğumuz için bizi istemiyorlardı. Bize ‘buraları satıp gideceksiniz’ diyorlardı. Çevre köylerde yaşayan insanlar da bize baskı yapıyorlardı, buradan gitmemizi istiyorlardı. Daha önce de zaman zaman bizi tehdit ettikleri oldu. Gece saatlerinde köyümüzde bulunan boş arazide çobanlar hayvan otlatırken tartışma başladı. Tartışma sonrasında Karahüyük’den en az 60 kişilik bir grup silahlarla geldiler. Önce amcamın oğluna saçma attılar. Biz üç kişiydik ve çoban kavgasını bahane ederek Kürt olduğumuz için keyfi olarak bize saldırdılar. Ağabeyim saldırıda yaşamını yitirdi.

‘Muhtar kışkırttı’

Görgü tanıklarından Mehmet Emin ise aileye yönelik saldırıların ilk olmadığına dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:

Aile hayvancılıkla geçiniyor. Uzun zamandır bu köyde yaşıyorlar. Daha önce de aileye karşı en az 3 defa saldırı girişiminde bulunuldu. Olayın azmettiricisi de muhtardır. Muhtar köylüleri aileye karşı kışkırtıyordu. Muhtar gözaltına alındı. Onun dışında gözaltına alınan kimse yok.

Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Bahçeşehir Mahallesi’nde yaşayan bir Kürt aile de 12 Temmuz’da aynı mahallede yaşayan ırkçı grup saldırmıştı.

“Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız” tehditleriyle saldırı gerçekleştiren ırkçı grup 4’ü kadın olan 7 kişilik aileyi ağır yaralamıştı.
Önceki Haber
5 gün boyunca saz kedisini görüntüleyen Ölmez: Çığlık atmamak için zor tuttum kendimi
Sonraki Haber
Macaristan LGBT+'lara yönelik yasayı referanduma götürecek