Ana SayfaBilim ve Teknolojiİklim değişikliği: Arkeolojik miras da tehdit altında

İklim değişikliği: Arkeolojik miras da tehdit altında

HABER MERKEZİ – İklim değişikliği, arkeolojik kalıntılar için de tehdit unsuru. Araştırmaya göre Grönland’da buzla kaplı arazilerde yapılan incelemelerde onbinlerce yıldır bozulmadan korunan arkeolojik kalıntılar çözülmeye başladı.

Bilim insanları, iklim değişikliğinin arkeolojik kalıntılar için de zararlı olabileceğini ortaya çıkaran bir araştırmaya imza attı.

Grönland’da buzla kaplı arazilerde yapılan incelemelerde toprak altındaki ahşap, kemik veya DNA örneklerinin küresel ısınmanın etkisiyle çürümeye başladığı tespit edildi.

Nature dergisinde yer alan habere göre, havaların ısınması yağmur sularının derecelerini de artırıyor.

Yağışla birlikte toprağa nüfuz eden yağmur suları toprağı da ısıtıyor.

Böylece toprak altında aşırı soğuklar nedeniyle onbinlerce yıldır bozulmadan korunan arkeolojik kalıntılar çözülmeye başlıyor.

2016’dan beri Grönland’ın kuzeyinde ve güneyindeki yedi bölgede küresel ısınmanın etkileri üzerine araştırmalar yapan arkeolog Jörgen Hollesen, bazıları 2 bin 500 yıllık olan organik kalıntıların bulunduğunu belirtti.

Hollesen, iklim değişikliğiyle ortalama ısının 2,6 derece artması durumunda organik karbon bileşimlerinin çözülmesinin 80 yıl içinde yüzde 30 ila 70 oranında artmasının beklendiğini kaydetti.

Araştırılan bölgelerin bazılarında günümüze kadar bozulmadan korunan kemik veya odun parçaları bulamadıklarını ifade eden Hollesen, bunun söz konusu bölgelerde küresel ısınmanın etkisini gösterdiği anlamına geldiğini söyledi.

Benzer arkeolojik kalıntılar Kuzey Kutbu’nda da bulunuyor. Bölgede 180 binden fazla arkeolojik alan tespit edildi.

ABD’nin Alaska eyaletinde de ısının yol açtığı çözülmeler nedeniyle daha önce donmuş vaziyetteki yüzlerce kalıntı ortaya çıkarılmıştı.


Kaynak: DW

İklim değişikliği: Her hafta bir afet yaşanıyor, yoksul ülkelerdekiler umursanmıyor

İklim değişikliğine karşı ‘en etkili önlem ormanlaştırma’

Denizler yükseliyor, zaman daralıyor: Tuvalu’da iklim krizine dair izler

İklim değişikliği: Karbondioksit salınımı bulutları yok edecek, ısınma artacak

Previous post
S-400 teslimatı başladı: NATO 'endişeli', ABD 'pozisyonumuz değişmedi' dedi
Next post
Altyazı'nın yeni sayısı çıktı: 'Hollywood Hollywood'a Bakıyor'