Ana SayfaGüncelGazeteci Mehmet Ali Ertaş’a 1 yıl 3 ay hapis cezası

Gazeteci Mehmet Ali Ertaş’a 1 yıl 3 ay hapis cezası

HABER MERKEZİ – Gazeteci Mehmet Ali Ertaş, 10 Ekim Ankara Katliamı’na ilişkin sosyal medyada yaptığı bir paylaşımda “katliam” dediği gerekçesiyle yargılandığı davada, “Devleti alenen aşağılama” ve “Örgüt propagandası” iddiasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Gazeteci Mehmet Ali Ertaş ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) eski muhabiri Metin Bekiroğlu hakkında sosyal medyada paylaşımlarında “örgüt propagandası” yaptıkları iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme başkanı, hazırlanan iddianamede yer alan 2016 yılında 10 Ekim Ankara Katliamı’na ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımları gazeteci Ertaş’a sordu.

10 Ekim Katliamı’na “katliam” dediği için suçlanan Ertaş, sosyal medya hesabı paylaşımlarının suç olmadığını söyledi.

Savcı verdiği mütalaasında, Ertaş’ın cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti de Ertaş’ın paylaşımlarının “Devleti alenen aşağılama” ve “Örgüt propagandası” iddiasıyla 1 yıl 3 ay cezaya hükmetti.

Gazeteci Ertaş’a verilen ceza ertelendi.

Diğer yandan KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Metin Bekiroğlu’nun sosyal medyada yaptığı ileri sürülen paylaşımlarda “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın duruşması 28 Şubat 2018 tarihine ertelendi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Suriye kongresi: Ankara ve Tahran'dan 'hamleler', Rusya ve PYD'den açıklamalar
Sonraki Haber
Harran’da 9 asırlık üç kubbeli hamam bulundu