Ana SayfaGüncelCHP’li vekil Başarır hakkında soruşturma

CHP’li vekil Başarır hakkında soruşturma

HABER MERKEZİ – Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında soruşturma başlattı. Başarır, Tank Palet Fabrikası’nın satışına ilişkin yaptığı eleştiriler nedeniyle iktidarın hedefi haline gelmişti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında, katıldığı bir televizyon programında Türk Silahlı Kuvvetleri’yle (TSK) ilgili sözleri nedeniyle soruşturma başlatıldı.

Başarır katıldığı bir televizyon programında Tank Palet Fabrikası’nın yüzde 49’unun Katar’a satılmasını eleştirmiş ve bunu “ihanet” olarak nitelendirmişti.

CHP’li vekil, Tank Palet Fabrikası’nın Türk ordusunun bir parçası olduğunu belirterek “bunun yüzde 49’unu Katar’a satmak ihanettir, ordunun bu bölümünü satmak demektir diyorum kastım bu” ifadelerini kullanmıştı.

Soruşturmayı başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise “Katıldığı bir TV programında ‘Türk ordusu satılmış’ diyen 27’nci dönem Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca TCK’nın 301’inci maddesi uyarınca ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin askeri teşkilatını alenen aşağılama’ suçlarından resen soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Başarır’ın Türk ordusu ile ilgili sözlerine tepki gösterip, “Bunun hesabının hukuk çerçevesinde sonuna kadar sorulacağını, konunun yakın takipçisi olacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz” demişti.

Başarır’ın sözleri üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ordumuz milletimizin göz bebeği, bağımsızlığımızın teminatıdır. Ne bugün, ne de binlerce yıllık şanlı tarihimizde Türk ordusunun alındığı, satıldığı bir dönem olmuştur. Olmayacaktır da. Kahraman ordumuza hadsizce dil uzatıp, hakaret eden kendini bilmezliği esefle kınıyorum” şeklinde tepki göstermişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Şerefli ordumuza hakaret edenleri lanetliyorum!” demişti.

Başarır: Konuşmam başka yerlere çekildi

Hedef gösterilmesinden sonra Twitter üzerinden bir açıklama yapan Başarır, “Habertürk’teki konuşmamın çok başka yerlere çekildiğini hayretle izliyorum” diye belirtmişti.

Öte yandan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Başarır’ın söz konusu ifadeleri nedeniyle yer aldığı televizyon yayını hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Gözaltında Covid-19 testi pozitif çıkan Kılıçgün Uçar serbest bırakıldı
Sonraki Haber
Covid-19 pandemisinde aktif vaka sayısı 18 milyona dayandı