Ana SayfaGüncel‘Yanlış adresmiş’: Polisler HDP’li eski eşbaşkanı darp etti

‘Yanlış adresmiş’: Polisler HDP’li eski eşbaşkanı darp etti

HABER MERKEZİ – HDP’nin eski Esenyurt İlçe Eşbaşkanı Edip Karçik’in evini basarak kendisini ve ailesini darp eden polisler, “yanlış adres” diyerek evden ayrıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan HDP, İçişleri Bakanı Soylu’ya “Size bağlı polislere, yanlış ya da doğru adres, gittiğiniz her eve bodoslama dalın emrini kim veriyor?” diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Esenyurt İlçe Eşbaşkanı Edip Karçik’in evine dün akşam saatlerinde polisler tarafından baskın düzenlendi.

Baskın sırasında ev aramasına ilişkin savcılık izninin olup olmadığını soran Karçik ile kimi aile fertleri polisler tarafından yere yatırılarak, darp edildi.

Darp sonucu vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan Karçik ve akrabaları hastaneye kaldırılırken, polisler ise “yanlış adres” diyerek evden ayrıldı.

“Polisler hakkında suç duyurusunda bulanacağız”

Yaşananları Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlatan Karçik, prostat ameliyatı olan abisinin evine akşam saatlerinde baskın yapıldığını ve o sırada kendisinin üst katta olduğunu aktardı.

Polislerin kendisini yere yatırarak darp ettiğini ve bu durumun ne kadar sürdüğünü hatırlamadığını dile getiren Karçik, yeğeni Mikail Karçik’in ve yengesinin de yere yatırılıp darp edildiğini kaydetti.

Prostat ameliyatı olan abisinin de yüz üstü yere yatırılarak, kafasına silah dayandığını anlatan Karçik, evi arama kararına ilişkin kendisine herhangi bir kararın tebliğ edilmediğini söyledi.

Karçik, yaklaşık bir buçuk saat evde kalan polislerin, kimlik kontrolü sonrası Muhammed diye birini aradıklarını ve yanlış eve geldiklerini söyleyip evden ayrıldıklarını dile getirdi.

Sonrasında yeğeni Mikail Karçik ile kendisinin Esenyurt Devlet Hastanesi’ne götürüldüğünü ifade eden Karçik, yeğeninin yüzünün morluklar içinde kaldığını, kendisinin de ayak bilekleri ve kafasında ezilmelerin olduğunu aktardı.

Karçik, hastaneden darp raporu aldıklarını ve polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.

“Her eve bodoslama dalın emrini kim veriyor?”

Konuyla ilgili HDP İstanbul Basın Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, ülkedeki her bir bireyin can güvenliğinin sorumlusunun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğu belirtilerek şunlar ifade edildi:

“Size bağlı polislere, yanlış ya da doğru adres, gittiğiniz her eve bodoslama dalın emrini kim veriyor? Arama izni olmayan polisi eve almamak her vatandaşın yasal hakkı değil mi?
‘Yanlış’ adreste vahşet yaşatıp, hastanelik yapacak uygulamalar yapılıyorsa ‘doğru’ adreslerde neler yapıldığını tahmin etmek hiç zor olmasa gerek.
“Sorumluluğunuzu yerine getirip Karçık ve ailesine hakaret eden, hastanelik yapacak kadar darp eden memurlarınız hakkında derhal yasal işlem başlatınız.”
Previous post
İşsizlik ödeneğine 2 milyon kişi başvurdu, ancak yarısı alabildi
Next post
Endonezya'da 5.8 büyüklüğünde deprem