Ana SayfaGüncelCorona virüsü: Emniyetten yanıltıcı paylaşımlarla ilgili işlem

Corona virüsü: Emniyetten yanıltıcı paylaşımlarla ilgili işlem

HABER MERKEZİ – Emniyet Genel Müdürlüğü, “Corona Türkiye’de görüldü” şeklinde yapılan gerçek dışı paylaşımlar hakkında işlem yapılacağını açıkladı.

Yaklaşık 100 ülkeye yayılan yeni tip Corona virüsünden (Covid-19) hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 500’e yaklaşırken, vaka sayısı ise 100 binin üzerinde.

Türkiye’de henüz tespit edilmiş bir Corona virüsü vakası bulunmuyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü de Corona’yla ilgili olarak Türkiye’de salgının görüldüğüne dair gerçek dışı görüntü ve ses dosyalarını sahte hesaplar üzerinden yayarak kamuoyunu korku ve paniğe sevk eden paylaşımların tespit edildiğini açıkladı.

Söz konusu paylaşımları yapan şahıslar hakkında ise gerekli çalışmaların başlatıldığı belirtildi.

Emniyetten yapılan açıklama şöyle:

“Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığımız sosyal medya üzerinde milli ve manevi değerlere saldırı ile sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak yapılan hakaret ve saldırılar ile korku ve panik oluşturarak kamu düzenini bozan paylaşım yapan hesapları tespit etmek amacıyla 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütmektedir.
“Bu doğrultuda yapılan incelemeler sonucunda, son günlerde dünyada birçok kişinin ölümüne sebep olan koronavirüs ile ilgili olarak ülkemizde de salgının görüldüğüne dair gerçek dışı görüntü ve ses dosyalarını sahte hesaplar üzerinden yayarak kamuoyunu endişeye düşüren korku ve paniğe sevk eden paylaşımlar tespit edilmiştir. Bu şekilde halkı korkutma amaçlı paylaşımlarda bulunan şahıslar hakkında gerekli çalışmalar başlatılmış olup en kısa süre içerisinde adli mercilere sevki sağlanacaktır.”

Corona virüsü: Dünya genelinde son durum ne?

Sağlık Bakanı’ndan ‘Corona’ çağrısı

“Er ya da geç Corona Türkiye’ye girecek, yayılmaması sağlanırsa kayıpsız atlatılacak”

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Corona’ broşürü


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Türkiye-AB sınırlarında insani kriz: Atina'dan 'mülteci anlaşması öldü' çıkışı
Sonraki Haber
Amedspor için destek kampanyası: Hedef 212 bin 121 forma satışı