Ana SayfaGüncelHrant Dink Vakfı’na tehdit mesajı: Bir kişiye daha tutuklama

Hrant Dink Vakfı’na tehdit mesajı: Bir kişiye daha tutuklama

HABER MERKEZİ – Hrant Dink Vakfı’na yönelik tehdit mesajlarıyla ilgili başlatılan soruşturmada gözaltına alınan bir kişi daha tutuklandı.

Hrant Dink Vakfı, yaptığı duyuruda elektronik posta yoluyla ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ ifadesini de içeren tehdit mesajı aldıklarını açıklamıştı.

Söz konusu mesajda, Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve dernek avukatının da ölümle tehdit edildiği belirtilmişti.

Tehdidin yapıldığı elektronik postanın kullanıcısı olduğu belirlenen H.A. isimli kişi gözaltına alınarak, tutuklanmıştı.

Vakfın avukatlarından Fethiye Çetin ise tehdit mesajlarının yetkililerin açıkladığı şekilde ‘münferit bir hadise’ olmadığına dikkat çekerek, “Mesajlar Hrant Dink’in öldürülmesi öncesinde gelen mesajlarla aynı içeriğe sahip” diye konuşmuştu.

Ayrıca Çetin, 31 Mayıs’ta bir tehdit mesajı daha geldiğini söylemişti.

İkinci tutuklama

Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ikinci tehdit mesajı üzerine resen soruşturma başlattı.

Bu soruşturma kapsamında ise şüpheli E.B.’nin İstanbul’da gözaltına alındığı ve çok sayıda suç kaydının olduğu belirtildi.

E.B., emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

Başsavcılıkça ifadesi alınan E.B. tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Savcılığın tutuklamaya ilişkin sevk yazısında, şüphelinin e-posta adresinden, Hrant Dink Vakfı’nın e-posta adresine 30 Mayıs tarihinde gönderim yaparak tehdit ettiği, soruşturmanın re’sen başlatıldığı, şüphelinin yapılan araştırma sonucunda kimliğinin ortaya çıktığı belirtilerek “Zincirleme şekilde kişinin kendisini tanınmayacak bir hale koyması suretiyle imzasız mektupla veya özel işaretlerle tehdit” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarını işlediği, iki suçun da ayrı soruşturma olarak yürütüldüğü ifade edilerek, şüphelinin her iki suçtan da tutuklanması istendi.

Nöbetçi İstanbul 8.Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen şüpheli E.B. tutuklandı.

Previous post
Ankara'da Gezi direnişi anmasına müdahale
Next post
MEB: Okul öncesi kurumlar 19 Haziran'a kadar açık