Ana SayfaEğitimDİERG’den ‘her mahalleye çokdilli kreş’ çağrısı

DİERG’den ‘her mahalleye çokdilli kreş’ çağrısı

HABER MERKEZİ – Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi, ebeveynlere yaşadığı mahalle ve köyde çokdilli kreş açılması için belediyesine dilekçe ile başvuruda bulunması çağrısında bulundu.

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG), 21 Şubat Dünya Anadili Günü yaklaşırken, ebeveynlere yaşadığı mahalle ve köyde çokdilli kreş açılması için belediyesine dilekçe ile başvuruda bulunmasını öneriyor.

Birçok ülkede çokdilliliğe bir şans, kültürel zenginlik ve erken dönem eğitimine dahil edildiğinde çocuğu geliştirici önemli bir faktör olarak yaklaşılmakta olduğuna dikkat çeken DİERG açıklamasında, “Eğitim sistemlerine anadil dışındaki anadillerin entegre edildiği günümüzde Türkiye de oldukça önemli bir potansiyele sahiptir ancak henüz ortaya koyma ve yaşama dahil etme aşamasına geçilememiştir” denildi.

“Çokdilli kreşler oluşturması sosyal belediyecilik gereği”

Bu alanda yerel yönetimlerin tekdilli kreşin yanısıra, çokdilli kreş de açma ve işletme hakkına sahip olduğunu hatırlatan DİERG açıklamasında şunlar kaydedildi:

Milli Eğitim Bakanlığı’nın izniyle açılacak çokdilli kreşler ile Türkiye’nin okul öncesi eğitimdeki eksikliği de büyük oranda tamamlanabilecektir.

Yerel yönetimlerin mahalle ve köylerde çokdilli kreşler oluşturması sosyal belediyecilik gereğidir. Çocuk ve ebeveynler için çokdilli kreş, erken çocukluk dönemi eğitime erişim hakkıdır.

DİERG, anadili/babadili Türkçe olmayan 3-5 yaş aralığındaki çocuklar için çokdilli kreşlerin kurulması ve yaygınlaşmasında takipçi ve ısrarcı olacaktır.

“Ölen dillerin kurtarılması”

Çokdilli kreşlerde eğitim dilinin Türkçe, İngilizce ve anadili/babadili olarak en az üç dilli olmasının önerildiği DİERG açıklamasının devamında şunlara yer verildi:

Bir kişi bile dilekçe verse, talebinin karşılanması gerekmektedir.

Yerel yönetimlerin mahallelerde ve köylerde oluşturacağı kreşlerin temel özelliklerine, önemli noktalara ve gereksinimlere ‘Bütçe, Kreş binası, Mevzuat, Eğitim, Ücret, Eğitmenler, Denetim, Ebeveyne destek, Kreşler arasında koordinasyon’ başlıkları altında öneri notunda yer verilmiştir.

Çokdilliliğin sağlayacağı çokkültürlülük, ölen dillerin kurtarılması ve aile dillerinin görünürleşmesi önemli ilk kazanımlar olacaktır.


DİERG’in öneri notunun tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.Önceki Haber
Müzisyenlerden Boğaziçililere destek
Sonraki Haber
İstanbul’da yüz yüze eğitime yarın da ara