Ana SayfaGüncelErdoğan ve Trump Japonya’da görüşecek

Erdoğan ve Trump Japonya’da görüşecek

HABER MERKEZİ – Türkiye ile ABD arasındaki S-400 krizi sürerken, ABD Başkanı Trump’la Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Japonya’daki G-20 zirvesi sırasında görüşeceği açıklandı.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump’ın Japonya’daki G-20 zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini açıkladı.

Türkiye ile ABD arasında “S-400-F-35 krizi” yaşanırken iki lider görüşecek. Görüşmede bu konunun ele alınması bekleniyor.

G-20 Zirvesi 28-29 Haziran’da Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleştirilecek.

Ne oluyor?

Türkiye ile ABD arasında “S-400-F-35 krizi” yaşanıyor. Washington Ankara’dan S-400 almamasını istiyor.

ABD’nin gerekçesi S-400’lerin NATO sistemleriyle uyumlu olmaması ve F-35 savaş uçaklarının güvenliğini olumsuz etkileyebileceği iddiası.

F-35 üretim programının ortakları arasında yer alan Türkiye’yi bu projeden çıkarmaya yönelik adım atan Washnington yönetimi, Ankara’ya yaptırım tehdidinde de bulunuyor.

ABD Savunma Bakanlığı ayrıca, S-400’lerden vazgeçmesi için Türkiye’ye 31 Temmuz’a kadar süre tanımıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise kısa bir süre önce yaptığı açıklamada Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımı hakkında “’Türkiye S-400 savunma sistemlerini alacaktır’ demiyorum, almıştır. Biz bu işi bitirdik. Türkiye’nin F-35 projesinden dışlanmasının hesabını her platformda soracağız” demişti.

Erdoğan ayrıca S-400’lerin Temmuz ayı ortasında teslim edileceğini açıklamıştı.

Previous post
Yargıtay, 16 yaşındaki çocuğu öldüren polisin cezasını 'fazla' bularak bozdu
Next post
Bodrum'da kaderine terk edilen 2300 yıllık bir tarih: Myndos Kapısı