Ana SayfaGüncel‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ teklifi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ teklifi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

HABER MERKEZİ – CHP’li vekil Ali Şeker’in Meclis’te ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’nın bir an önce çıkarılmasını istediği önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. AKP öneriyle ilgili “Bizim zaten hazırlığımız var” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in, ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ teklifinin doğrudan Meclis gündemine alınması için verdiği önerge AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Meclis Genel Kurulu’nda teklif üzerinde söz alan Şeker , “Her ne kadar önlüğü çıkartsam da hekim kimliğimle konuşacağım, vekil kimliğimle değil” dedi ve ekledi:

“Üç gün biz halk olarak sağlıkçıları alkışladık ama sonrası üç nokta, boşluk. Eğer biz halkla birlikte alkışladığımızın ötesinde, Meclis olarak bu, sağlıkta şiddet yasasını çıkartmayacaksak ne farkımız kaldı sokakta alkış yapandan. Sadece alkış yetmez, biz sorumlulukları yerine getirelim istiyoruz.”

Dünya Sağlık Günü dolayısıyla sağlık çalışanlarını kutlayan, görevi başında katledilen, Corona virüsü mücadelesinde ölen doktorları anan Şeker, daha sonra sağlıkçılara şiddet uygulayanlara verilen cezaları arttıran teklifle ilgili bilgi verdi.

“Son 7 yılda 90 bin sağlıkçı şiddete uğradı”

Teklifin bir buçuk yıldır komisyonda beklediğini söyleyen Şeker, bu sürede 20 bin, son 7 yılda 90 bin sağlıkçının şiddete uğradığını, 2005 ila 2019 yılları arasında dokuz hekimin görevlerinin başında öldürüldüğüne dikkat çekti.

“Bunun için biz bu görevimizi yapalım ve bu yasayı bir an önce gündeme alıp, yasa teklifimizi yasa olarak buradan çıkartıp halk için mücadele veren sağlıkçılarımıza Meclis’ten bir moral desteği sağlayalım.
“Bu Koronavirüs pandemi döneminde bize düşen sorumluluk budur. İspanyol gribinden ölenlerin döneminde, o günün yöneticilerini yöneticilerin sorumsuzluğuyla hatırlıyorlar, biz de bugün sorumsuz davranmayalım ve bu yasayı bir an önce çıkartalım, hak ettikleri güvenceyi sağlık çalışanlarına verelim.”

HDP: Destek vermeye hazırız

Teklifin oylamasına geçilmeden önce CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Bu, bütün sağlık çalışanlarının çıkmasıyla kendilerini daha güvencede hissedecekleri bir kanun teklifi. Tarihi bir fırsat var” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da “Destek vermeye hazırız” diye konuştu.

AKP: Bizim zaten hazırlığımız var

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise, “Sağlık Bakanımızın bizlerden arzu ettiği iki şey vardı: Bunlardan bir tanesi, performans sistemiyle çalışıldığı için bu süreçte en yüksek tavandan ödeme yapılması, bir diğeri şiddetle alakalı bu kanunun çıkarılması. Birincisi gerçekleşti. Şimdi bu meseleyle alakalı bizim zaten bir hazırlığımız var. Fakat bu işi yaparken hep beraber yapalım istiyoruz” dedi.

Zengin’in bu sözlerine CHP’li Özel, taslağı gördüğünü belirterek şunları söyledi:

“Sayın Sağlık Bakanının talebinin yüzde 20’sini bile karşılamıyor. Sağlık Bakanının talebiyle Türk Tabipleri Birliği’nin ve bizim verdiğimiz önergenin arasında küçük nüanslar var ama Adalet ve Kalkınma Partisi bu torbaya ya da gelecek torbaya dediği bir paragraflık metin, dağın fare doğurması, beklentinin boşa çıkması.”
Previous post
Canlı Blog | Salgında dünya ve Türkiye'de son durum
Next post
20 baro başkanından çağrı: İnfaz düzenlemesinde kanun önünde eşitlik sağlanmalı