Ana SayfaToplumsal CinsiyetÜç ilde 35 gün içerisinde 11 kadının ölümü şüpheli

Üç ilde 35 gün içerisinde 11 kadının ölümü şüpheli

HABER MERKEZİ – HDP’li milletvekili kadınlar, 35 gün içerisinde 11 kadının şüpheli biçimde yaşamını yitirdiği ancak kayıtlara “intihar” olarak geçen ölümlere ilişkin araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Ebru Günay, Pero Dündar ve Dilan Dirayet Taşdemir, Covid-19 salgını sürecinde Ağrı, Mardin ve Diyarbakır’da artan şüpheli kadın ölümleri için Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Önergenin gerekçesinde, 35 gün içerisinde Ağrı’da beş, Mardin’de dört ve Diyarbakır’da iki olamk üzere toplam 11 kadının şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiği ve hepsinin kayıtlara “intihar” olarak geçtiği kaydedildi.

Şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren kadınlara dair bilgilerin yer aldığı önergede, şunlar kaydedildi:

“Şüpheli biçimde yaşamını yitiren kadınların büyük çoğunluğunun vücutlarında darp izleri ve şiddet gördüklerine dair bulgular söz konudur. Aynı şekilde aileler de yaşamını yitiren çocuklarının eşlerinden, eşlerinin ailelerinden şiddet gördüğünü, otopsi raporlarında öldürülmüş olabileceklerine dair emareler bulunduğunu beyan etmiştir.
“Bu ölümler intihar bile olsa, bu kadar kısa sürede bunca kadının intihara sürüklenmesi dahi tek başına incelenmesi ve araştırılması gereken bir durumdur. Bu realiteye rağmen kadınların şüpheli biçimde yaşamını yitirmesiyle ilgili kapsamlı bir soruşturma açılmadığı gibi hem Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hem de söz konusu illerin Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri hiçbir girişimde bulunmamış ve konu hakkında herhangi bir açıklama dahi yapmamıştır.”

Son dönemde kadın cinayetlerinin yanı sıra “intihar” olduğu öne sürülen şüpheli kadın ölümlerinin de ciddi bir şekilde arttığına dikkat çekilen önergede, devamla şunlar belirtildi:

“Şüpheli ölümler başta olmak üzere gittikçe artan kadına yönelik her türlü şiddetin, kadın cinayetlerinin ve kadın intiharlarının araştırılması, kadınları intihara sürükleyen nedenlerin tespit edilmesi ve tüm bunlar için önleyici politikaların tartışılması amacıyla bir araştırma komisyonun kurulması elzemdir.”

Ağrı’da artan kadın “intiharları” üzerine – Dilan Dirayet Taşdemir


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
HDP’li eski belediye eşbaşkanı Sara Kaya'ya 16 yıl hapis
Sonraki Haber
“Kürtçe düşmanlığı”: Batman kayyumu, Kürtçe ikonları Türkçe olarak yeniledi