Ana SayfaToplumsal CinsiyetDört ay arayla iki kez: Askeri kontrol noktasında çıplak arama iddiası

Dört ay arayla iki kez: Askeri kontrol noktasında çıplak arama iddiası

HABER MERKEZİ – Van Gevaş’taki bir jandarma karakolu önünde kurulan kontrol noktasında 4 ay arayla yaptığı her iki yolculuğunda da çıplak aramaya maruz bırakıldığını söyleyen Fethiye Çakmak, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

Kamuoyunun gündemindeki yerini koruyan çıplak arama uygulamasının, bu kez de bir askeri kontrol noktasında yaşandığı iddia edildi.

Hakkari Yüksekova’da yaşayan 34 yaşındaki Fethiye Çakmak, 4 ay arayla Hakkari’den Batman’a yaptığı her iki yolculuğu sırasında içerisinde bulunduğu otobüsün durdurulduğu Van’ın Gevaş ilçesindeki Balaban Jandarma Karakolu önünde kurulan kontrol noktasında çıplak aramaya maruz bırakıldığını söylüyor.

Mezopotamya Ajansı’ndan Fethi Balaman’a konuşan Çakmak, ilk olarak 4 ay önce, son olarak da 5 Mart günü çıplak aramaya maruz bırakıldığını belirterek, yaşadıklarını anlattı.

3 saat bekletildi

Fethiye Çakmak

Dört ay kadar önce ikamet ettiği Yüksekova’dan yakınlarının bulunduğu Batman’a gelmek için otobüse bindiğini dile getiren Çakmak, Balaban Jandarma Karakolu önünde kurulan kontrol noktasında içerisinde bulunduğu aracın askerlerce diğer yolcularla birlikte Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirildiğini belirtti.

Çakmak, daha sonra otobüsten indirilerek çıplak aramaya tabii tutulduğunu ve 3 saat boyunca burada keyfi şekilde bekletildiğini kaydetti.

5 Mart’ta da çıplak arama

Geçtiğimiz 5 Mart günü yaptığı ikinci yolculuğunda, yine aynı kontrol noktasında ikinci kez GBT kontrolü yapılması akabinde otobüsten indirildiğini ifade eden Çakmak, sonrasında yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

Otobüsten indirildikten sonra çantamı göstermemi istediler. Ben de ‘özel eşyalarım var, çantamı açamam’ dedim. Israr ettiklerinde çantamdaki bütün eşyaları yere fırlatıp, alın bakım dedim. Çantama baktıktan sonra kadın korucu çağırdılar. Gelen kadın korucu beni bir odaya götürüp, çırılçıplak soyup aradı. İtiraz etmeme rağmen zorla çıplak aramaya maruz kaldım. Hukuki dayanak talebinde bulunduğumda ise ‘Kes sesini’ diyerek bana bağırdılar.

Dışarıya taştı

Cezaevleri ve gözaltı merkezlerinde karşılaşılsa da inkar edilen çıplak aramanın dışarıya taştığını söyleyen Çakmak, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

Fethiye Çakmak, “Orada askerlerin bana yaptıklarının herkesin bilmesini istiyorum. Kadınların ne türlü zorluklarla karşı karşıya kaldığını bilsinler” ifadelerini kullandı.
Önceki Haber
Rusya ve Çin Ay'da orta uzay istasyonu kuruyor
Sonraki Haber
Giresun'un derelerine HES hançeri