Ana SayfaDünya‘Antibiyotik direnci 100 yıllık tıbbi gelişimi yok etme tehlikesi taşıyor’

‘Antibiyotik direnci 100 yıllık tıbbi gelişimi yok etme tehlikesi taşıyor’

HABER MERKEZİ – Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı açıklamada artan antibiyotik direncinin büyük bir tehlike oluşturduğuna işaret etti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), antibiyotik direncinin dünya çapında ürkütücü boyutlara ulaştığını bildirdi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus konuyla ilgili açıklamasında, “Antibiyotik direnci, 100 yıllık tıbbi gelişimi yok etme tehlikesi taşıyor” dedi.

Ghebreyesus açıklamasında, sağlık alanında en acil çözüm bulunması gereken konunun bu olduğunu vurguladı.

DSÖ’nün antibiyotikleri üç gruba ayırdığını belirten Ghebreyesus, ilk kategorideki antibiyotiklerin ciddi enfeksiyonlarda kullanılacağını, ikinci kategoride yer alanların tercihen elde bulundurulacak ancak sık görülen enfeksiyonlarda her zaman kullanılmayacağını, üçüncü kategoride yer alanların ise son çare olarak düşünülmesi gereken antibiyotikler olduğunu ifade etti.

DSÖ’nün bu kategorilendirmeyi yapmasındaki amaç ise antibiyotik direncinin gelişimini azaltmak.

Ghebreyesus ayrıca, antibiyotiklerin yanlış kullanımının bakterilerin direncini daha da arttırdığını belirtti.

The Lancet Infectious Diseases dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre 2015 yılı içerisinde, antibiyotik direnci yüksek bakteriler nedeniyle 33 bin 110 kişinin hayatını kaybetti.

Antibiyotik direnci ne demek?

Antibiyotik direnci, hastaların verilen antibiyotiğe tepki vermemeleri ya da başka bir deyimle hastaya verilen antibiyotiğin vücuttaki bakteriye karşı etkili olmaması anlamına geliyor. Bu direnç örneğin, antibiyotik tedavisinden sonra varlığını sürdürmeye devam eden bakterilerin yeniden çoğalmasıyla oluşabiliyor.

Hastalığa sebebiyet veren bakteriler birden fazla antibiyotik türüne karşı da direnç gösterebiliyor.

Günümüzde bazı bakteri türlerinin eski dönemlerde kendilerine karşı çok etkili olan tüm antibiyotiklere karşı dirençli olabildiği vakalar mevcut. Bu tarz bakteriler yüzünden hastalanan kişilerin de iyileşme şansları çok düşük oluyor.


Karınca, DW
Previous post
Uluslararası İstanbul Opera Festivali 2 Temmuz'da başlıyor
Next post
HDP heyeti katliamın yaşandığı Siverek'te: Devlet nerede?