Ana SayfaGüncelErdoğan: ‘Ortadoğu Barış Planı’nın gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz

Erdoğan: ‘Ortadoğu Barış Planı’nın gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump’ın açıkladığı ‘Ortadoğu Barış Planı’nın gerçekleşmesine izin vermeyeceklerini belirterek, “Kudüs kırmızı çizgimizdir” sözünü yineledi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da “İsrail İşgalini Sonlandıracak Etkili Bir Stratejiye Doğru” temasıyla düzenlenen Parlamenterler Arası Kudüs Platformu’nun Üçüncü Konferansı’na mesaj gönderdi.

Erdoğan mektupta, ABD Başkanı Donald Trump’ın 28 Ocak’ta İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile birlikte Washington’da düzenlediği ortak basın toplantısında “Yüzyılın Anlaşması” adını verdiği ‘Ortadoğu Barış Planı’nın gerçekleşmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

“Dünyanın gündemine sözde ‘Yüzyılın Planı’ adıyla giren ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan eden plan, bölgede barış ve huzuru tehdit eden bir hayalden başka bir şey değildir. Bu hayalin gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz.
“Filistin topraklarını ilhak anlamına gelen, Filistin’i tümüyle yok eden ve Kudüs’ü tamamen gasp eden bu planı tanımıyoruz. Görünürde iki devletli çözümü kabul eden, ancak İsrail işgalini Amerikan yönetimi himayesinde meşrulaştırma anlamına gelen bu girişimi asla kabul etmiyoruz.
“Filistin yıllardır işgal, yıkım ve acıya maruz kalırken, İsrail haksız ve hukuksuz bir şekilde bugünkü sınırlarına ulaşmıştır. Türkiye’nin Kudüs’ün ilhakına sessiz kalması ve Filistinli kardeşlerini bu mücadelede yalnız bırakması mümkün değildir. Bir kez daha vurgulamak istiyorum ki; Kudüs kırmızı çizgimizdir.”

Erdoğan mektupta ayrıca, Müslüman ülkelere bu süreçte düşen en önemli sorumluluğun, ‘Mescid-i Aksa’nın mahremiyetini korumak’, ‘barış çınarı Kudüs’e sahip çıkmak’ ve ‘Filistinlilerin haklarını savunmak’ olduğunu belirtti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Kürt illerinde kar ve tipi: 3 binden fazla yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor
Sonraki Haber
Konya'da depreme dayanıksız 14 okul için yıkım kararı