Ana SayfaGüncelVan’da tutuklanan gazetecilerin tutukluluk itirazına ret

Van’da tutuklanan gazetecilerin tutukluluk itirazına ret

HABER MERKEZİ – Van’da yaptıkları haberler nedeniyle tutuklanan gazeteciler Adnan Bilen, Cemil Uğur, Şehriban Abi ve Nazan Sala’nın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi.

Van’ın Çatak ilçesi kırsalında operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül’de gözaltına alındıktan sonra işkenceye uğrayıp helikopterden atılması sonucu yaşamını yitiren Servet Turgut ile ağır yaralanan Osman Şiban’ın haberiyle alakalı olarak Mezopotamya Ajanası (MA) muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehbiran Abi ve gazeteci Nazan Sala, 9 Ekim’de çıkarıldıkları mahkemece “devlet aleyhine toplumsal haberleri yapmak” gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Gazetecilerin avukatları, Van 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği tutukluluk kararına 16 Ekim’de itiraz talebinde bulundu.

İtiraz dilekçesinde, “örgüt üyeliği” iddiasına ait herhangi somut bir delilin olmadığı, telefon görüşmeleri ve delil olarak alınan notların gazetecilik faaliyeti kapsamında olduğu belirtildi.

Dilekçede, “Gazeteciler hakkında verilen tutuklanma kararına itirazımız ile yapılacak incelemenin, bizimde savunma makamı olarak katılacağımız duruşmalı ortamda ele alınıp, neticede itirazımızın kabulü ile tutukluluk kararının kaldırılarak, müvekkillerimizin tahliyesine karar verilmesini talep ederiz” denildi.

Avukatların Van 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılan itirazını değerlendiren mahkeme heyeti, gazetecilerin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

  Görgü tanığı valiliği yalanladı: Helikoptere bindirilene kadar sağlıklıydılar
  Servet Turgut yaşamını yitirdi
  Gazeteci Uğur: Talimat üzerine tutuklandık, mesleğin onuruna sahip çıkacağız

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Enis Berberoğlu’ndan AYM’ye ikinci başvuru
Sonraki Haber
Covid-19 pandemisi: Bulaş zinciri de vakalar da artıyor