Ana SayfaDünyaErdoğan: Putin’le görüşmemizin neticesi İdlib’deki tavrımızı belirleyecek

Erdoğan: Putin’le görüşmemizin neticesi İdlib’deki tavrımızı belirleyecek

HABER MERKEZİ – Bu akşam saat 18.00’de Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Putin ile görüşmenin neticesi bizim İdlib’teki tavrımızı belirleyecektir” dedi. Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Merkel ile üçlü bir telefon görüşmesi yaptı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Cuma namazının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, TSİ ile saat 18.00’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de telefonda görüşeceği bilgisini verdi.

“Bu akşam Putin ile görüşmenin neticesi bizim oradaki tavrımızı belirleyecektir. Rejim İdlib’te bu zulmü durdurmadığı sürece bize oradan çekilmek söz konusu değil. Ateşkesi ancak bu şekilde yapabiliriz.
“Burada bu zulüm duracak. Bir milyona yakın insan bizim sınırımıza doğru göç ediyor. Biz bunlara nerede iskan imkanı sağlayacağız. Suriye sınırına doğru 35 km’lik bir güvenli bölge ilan edelim ve buraya briket barakalar yapalım dedik. Bu çalışmalarımız devam ediyor. Şansöyle Merkel Kızılhaç vasıtasıyla 25 milyon euro vereceğini söyledi. Macron’a da aynı teklifi yaptım. Senden de aynı desteği bekleriz dedim.”

Erdoğan, “Suriye yönetimine Şubat sonuna kadar süre tanımıştınız” hatırlatması üzerine “Biz zaten icraatlarımızı yapıyoruz” yanıtını verdi.

Türkiye’nin ABD’den Patriot füze sistemi talep ettiğine yönelik iddialarla ilgili olarak da “Biliyorsunuz biz Sayın Trump’tan bize Patriot vermelerini istedik. Nasıl ki ‘Rusya’dan S-400 alıyoruz sizden de Patriot alalım’ dedik.Ama ona olumlu cevap vermediler, veremediler” dedi.

Erdoğan-Merkel-Macron üçlü görüşmesi

Erdoğan, öncesinde de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile üçlü bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Erdoğan bu görüşmeyle ilgili olarak “Merkel ve Macron dün Putin ile yaptığı görüşmede İdlib’de çok kararlı bir ateşkes için bir davet teklif ettiler. Bu davet için bir yaklaşım vardır diyemem. Dörtlü zirve için İstanbul’da 5 Mart teklif edildi. Bu davete de Putin henüz cevabı vermedi. Putin, onlara ‘Biz Erdoğan ile görüşürüz’ yanıtını verdi” dedi.

İdlib’de neler oluyor?

İdlib kırsalındaki Maaret el Numan ilçesine giden uluslararası karayolu girişi (AFP)

Rusya’nın desteklediği Suriye ordusu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gözlem noktalarının bulunduğu İdlib’de ilerlerken bu noktalardan dördüne ait bölgenin de dahil olduğu geniş bir alanda kontrolü ele geçirmiş durumda.

Suriye hükümet güçlerinin son haftalarda muhaliflerin elindeki son bölge olan İdlib ve çevresine düzenlediği operasyonlar ve neticesinde elde ettiği toprak kazanımları ise Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğini zedeliyor.

Esad’a karşı savaşanları destekleyen Türkiye, Şubat ayının ilk iki haftasında 13 Türk askerinin hayatını kaybetmesine yol açan saldırıların ardından Şam yönetimine geri çekilmesi için ültimatom vermişti.

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye hükümet güçlerinin Şubat ayı sonuna kadar gözlem noktalarının gerisine çekilmemesi halinde “gereğini yaparız” demişti.

Bu ültimatomun gölgesinde iki ülke heyetleri arasında Ankara ve Moskova’da gerçekleştirilen görüşmelerden ise sonuç çıkmamıştı.

Diplomatik temaslardan sonuç çıkmaması üzerine açıklamalarda bulunan Erdoğan, İdlib konusunda son ikazları yaptıklarını belirterek “Bir gece ansızın gelebiliriz… Harekat an meselesidir” tehdidinde bulunmuştu.

Erdoğan’ın sözlerine Kremlin’den gelen yanıtta, “Suriye ordusuna karşı bir harekattan söz ediliyorsa, bu en kötü senaryo olur” ifadeleri kullanılmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) gelen açıklamada ise “Ruslar ve Türkler’in bölgede daha kapsamlı bir çatışmaya girmeye çok yaklaştığını görüyoruz” denilmişti.

Öte yandan Birleşmiş Milletler, son dönemde artan çatışmalar nedeniyle 900 binden fazla insanın evini terk etmek zorunda kaldığını belirtiyor.


MSB: İdlib’de TSK birliklerine hava saldırısı düzenlendi

Erdoğan “İdlib’e harekat an meselesi” dedi, Rusya’dan uyarı geldi

Erdoğan’la İdlib’i görüşen Trump: Beraber çalışıyoruz, ne yapabiliriz görelim

Pentagon’dan İdlib açıklaması, Çavuşoğlu’ndan ABD’ye eleştiri

Previous post
Ceren Damar davasında sanığa ağırlaştırılmış müebbet
Next post
Anadili Günü: Türkiye'de üç dil yok oldu, 15'i tehlike altında