Ana SayfaGüncelBahçeli: HDP herhangi bir isimle açılmamak üzere kapatılmalı

Bahçeli: HDP herhangi bir isimle açılmamak üzere kapatılmalı

HABER MERKEZİ – 2018 seçimlerinde yaklaşık 6 milyon oy alarak Meclis’teki üçüncü parti olan ve dün hakkında kapatılması istemiyle dava açılan Halkların Demokratik Partisi’ni hedef alan MHP lideri Devlet Bahçeli, “HDP, Türk demokrasisinin çevresini sarmış mayın tarlasıdır” dedi. Bahçeli ayrıca, HDP’nin herhangi bir isimle açılmamak üzere kapatılması gerektiğini savundu.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) 13. Olağan Kurultayı’nda dokuzuncu kez MHP Genel Başkanı seçilen Devlet Bahçeli, dün hakkında kapatılma davası açılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) başta olmak üzere muhalefeti hedef aldı.

“HDP, Türk demokrasisinin çevresini sarmış mayın tarlasıdır” sözlerini sarf eden Bahçeli, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) için “Türk siyasetine tutunmuş beşinci kol faaliyeti”, İYİ Parti için de “Türkiye’nin kötülüğüne hizmetkârlık yapan, siparişle kurulan, uzaktan kumandayla kontrol edilen lanet bir proje” ifadelerini kullandı.

Bir süredir Yargıtay’a HDP’nin kapatılması yönünde çağrılarda bulunan Bahçeli, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in, HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) dava açmasının “hakkın, hukukun ve adaletin sesi” olduğunu söyledi.

Bahçeli, “HDP bir daha açılmamak üzere kapatılmalı… Herhangi bir isimle açılmamak üzere kapatılması tarihe, gelecek nesillere namus görevidir” dedi.

Bahçeli, konuşmasında “TBMM’ye gelen fezlekelerinin ‘önüne arkasına bakalım’ demek siyaset değildir, adamlık değildir. Neyine bakacaksınız? Fezlekelerin önünde hukuk, arkasında adalet vardır. Yetmiyorsa bu size önünde millet, arkasında devlet olduğunu mutlaka göreceksiniz” ifadelerini de kullandı.

‘Parlamenter sisteme geri dönüş yok’

MHP lideri, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için bir kez daha ‘terörist’ ifadesini kullanarak, “Güçlendirilmiş parlamenter sistem kavramını ilk dile getiren terörist Selahattin Demirtaş’tır. Artık parlamenter sisteme geri dönüş yoktur” dedi ve ekledi:

2023 Cumhurbaşkanı adayımız bellidir. O muhterem sayın isim Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu vesileyle Cumhurbaşkanımıza ve AK Partili kardeşlerimize teşekkür ediyorum.

‘Erken seçim’ diye tutturanlar, erken seçimden başka seçenek kalmadı diye yutturmaya çalışanlar iyi bilsinler ki seçimler zamanında yapılacak, Türkiye rotasından çıkmayacaktır. 2023’te yeni bir tarih yazılacak, yeni bir sayfa açılacaktır. Bu Cumhur’un sözüdür.

MHP olarak 2023 ve takip eden on yılları kapsayan stratejik hedeflerimizin ilki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne, daha yerinde bir ifade ile Türk tipi başkanlık sistemine sahip çıkmak, ilke kural ve kurumlarıyla yaşamasına hizmet etmektir. Buna karşı güçlendirilmiş parlamenter sistem teklifleri beyhudedir, geleceğe dair söyleyecek bir şeyi olmayanların acıklı kıvranmasıdır.

Anketleri de hedef aldı

Bahçeli ayrıca, Siyasi Partiler Kanunu’nun değiştirilmesi konusundaki çağrısını yineleyerek, “Seçim kanunlarında düzenlemeler yapılmalı, siyasi etik kanunu çıkarılmalıdır. TBMM iç tüzüğü yeni sistemle uyumlu hale getirilmelidir. Milletvekilli dokunulmazlığı yeni baştan ele alınmalıdır. Kamuoyu araştırmaları ve sonuçlarının yayımlanması hakkında geniş değişiklikler yapılmalı ve tedbirler alınmalıdır” diye konuştu.

Kurultay öncesi HDP’ye kapatma davası

Halkların Demokratik Partisi Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliği, hakkındaki kesinleşmiş yargı kararının dün (17 Mart) TBMM Genel Kurulu’nda okunmasıyla düştü.

Kararı tanımadığını belirten Gergerlioğlu, “Hiçbir yere gitmiyorum” diyerek Meclis’i terk etmezken, kısa bir süre sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürüldüğü gün partileri hakkında açılan kapatma davası hakkında “demokrasiye ve hukuka ağır bir darbe” yorumunda bulundu.

Açıklamada, MHP’nin 18 Mart’ta yapacağı 13. Olağan Büyük Kurultayı’na göndermede de bulunularak “AKP, kapatma davası ile yargı üzerinden MHP’ye bir kongre hediyesi vermiş, savcılar siyasi talimatla hareket etmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Muhalefet partileri yaşanan bu gelişmeler karşısında tepkilerini dile getirirken, HDP’nin kapatılması istemiyle AYM’de dava açılmasına ilişkin hükümet kanadından ilk açıklamayı yapan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Adli sistemimizin adaleti tecelli ettireceğine inanıyoruz” dedi.
Önceki Haber
AYM'den 'barış' dedikleri için tutuklanan dokuz HDP'li için hak ihlali kararı
Sonraki Haber
Kılıçdaroğlu'ndan HDP'nin kapatılması girişimine tepki