Ana SayfaGüncelTemelli: Roboski için adaletin yerine gelmesini sağlayacağız

Temelli: Roboski için adaletin yerine gelmesini sağlayacağız

HABER MERKEZİ – Roboski Katliamı’na dair hukuki bir sürecin başlatılmamasında kendi sorumluluklarının da olduğunu belirten HDP’li Sezai Temelli, “Siyasi mücadele ve kararlılığımızla yeni bir hukuk sürecinin eninde sonunda açılmasını ve adaletin yerine gelmesini sağlayacağız” dedi.

Üzerinden dokuz yıl geçen Roboski Katliamı’na ilişkin yargı sürecinde bir arpa boyu yol alınabilmiş değil.

Katliamın dokuzuncu yılında Roboski’deki anmaya katılan isimlerden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Sezai Temelli, Mezopotamya Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu.

İşlenen insanlık suçuna dair sorumlularının hala yargı önünde hesap vermediğini söyleyen Temelli, “Her gelip gittiğimizde gördüğümüz şey; acının kendisini var ettiği, koruduğu, büyüdüğü ve insanların adalet arayışının devam ettiğidir” dedi.

Temelli, “Bu adalet arayışının dokuz senedir sürdürülmesi, tabii ki çok önemli. Çünkü 9 sene önce yaratılmış olan bu katliamın sorumluları hala iktidardadır. Diğer taraftan özellikle bütün bu sürece baktığımız zaman hukuk alanında da siyasi alanda da mücadele sürüyor” diye belirtti.

Roboskili ailelerle birlikte adalet arayışını sürdüklerini kaydeden Temelli, bazı gerçeklere değinmekte de fayda olduğunu söyledi.

Roboski’de katliamın dokuzuncu yılında yapılan anmadan

Katliamın ortaya çıkması ardından yargıya hem iktidar hem de Genelkurmay tarafından müdahale edildiğini belirten Temelli, şöyle devam etti:

Dolayısıyla hiçbir mahkeme bu suça dair bir dava açmamıştır. Bu durumda da aileler, bireysel başvuru yapmak üzere Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuşlardır. AYM de bu bireysel başvuruları değerlendirirken, şekil şartlarına bakmış, şekil şartlarındaki eksiklikleri ileri sürerek, bireysel başvuruları reddetmiştir. AYM’nin öncelikle buradaki tutumu yine devleti korumaya yönelik ve iktidarın yönlendirmesiyle siyasi saiklerle hareket etmiştir. Çünkü bu kadar büyük bir suçun bu kadar hafif gerekçelerle reddetmesiyle herkeste bu şüpheyi doğurmuştur.

Anayasa Mahkemesi’nde ortaya çıkan tablonun Şırnak Barosu’nun kusur ve özensizliklerinden de kaynaklandığını belirten HDP’li Temelli, “Sorumlu davranmamasından kaynaklanıyor. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde bir baronun bu denli eksikli yaklaşımı hukuk alanında çok büyük bir mağduriyeti de yaratmış oluyor” dedi ve ekledi:

Diğer taraftan tabi ki Şırnak Barosu’ndaki avukatların bu yaklaşımının da aynı AYM’nin tutumunda olduğu gibi bu kusur çerçevesinde sorumluların hesap vermesi gerekiyor. Çünkü bu öyle geçiştirilecek, hafife alınacak bir suç değil, bir insanlık suçu, bir savaş suçudur. Eğer Türkiye üyesi olsaydı uluslararası savaş suçları ceza mahkemesinde yargılanırdı bundan dolayı. Bugün o yol kapalıdır ama Türkiye’de bu yolu açmak için önemli bir çabaya da ihtiyaç var.

HDP’nin eksiklikleri

HDP’nin eksikliklerine de dikkat çekerek, özeleştiri veren Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bütün bu hukuk sürecini izlediğimizde mahkemelerin açılmaması, AYM’nin kararı ve AİHM’in kararının arkasındaki siyasi saikleri okuyoruz ama diğer taraftan baronun eksikliklerinden nasıl bahsediyorsak biz de HDP olarak bu işte hukuki süreçteki eksiklerimizden dolayı özeleştirimizi verdik. Çok daha titiz yaklaşmalıydık. Çok daha özenli bir şekilde hukuk süreçlerinin denetimini yapmalıydık. Belki orada en önemli şey bu işi Şırnak Barosu’na bırakmamalıydık. Çok daha kapsamlı bir hukuk sürecini yaratabilmeliydik. Bu konudaki eksikliklerimizden dolayı özeleştirimizi verdik.

‘Yeni bir hukuk sürecinin açılmasını sağlayacağız’

“HDP siyasi alanındaki sorumluluğunu kararlı bir şekilde sürdürecek” diyen Temelli, son olarak şunları dile getirdi:

Bu konudaki irademiz çok net ve açıktır. Hukuken yaratılmış olan eksikliler vardır ama bu süreç sonlanmamıştır. Siyasi mücadele ve kararlılığımızla yeni bir hukuk sürecinin eninde sonunda açılmasını ve adaletin yerine gelmesini sağlayacağız. Bu ikisini birbirinden ayırt edelim. Çünkü hukuki süreç sonuçta bir teknik süreç; bu süreçte bütün nedenler biz de dahil olmak üzere eksikliklerden dolayı bir tıkanma yaşanmış olabilir ama siyasi olarak bu işin hesabını sorma kararlılığıyla inanıyoruz ki bu tıkanmış olan hukuk sürecinin de önünü mutlaka açacaktır.

28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 19’u çocuk 34 yurttaş yaşamını yitirdi.

Katliamın ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılsa da 1,5 yıl sonra görevsizlik kararı verilerek Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderildi. Askeri savcılık da dosya hakkında Ocak 2014’te takipsizlik kararı verdi. Avukatların itirazı ise reddedildi.

Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuru da reddedilince Roboskili aileler, 2016’da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu. Ancak AİHM, 17 Mayıs 2018’de aileler adına başvuru yapan avukatların eksik belgeleri geç göndermelerini gerekçe göstererek başvuruyu “kabul edilemez” buldu ve başvuruyu reddetti.

Katliamın üzerinden 9 yıl geçse de hiçbir sorumlu yargılanmadı.

  9 yıl geçti: Roboski'de ne oldu, katliamın ardından neler yaşandı?
  Hepimizin ortak acısı: Roboski'de katledilenler anıldı
  Roboski’den çıkan bir hikaye: 'Hatırlıyorum'

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Ankara'da şüpheli asker ölümü
Sonraki Haber
Trump’ın veto ettiği tasarı yine onaylandı