Ana SayfaGüncelGül: Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesini ve HDP’nin kapatılma davasını çok yanlış buluyorum

Gül: Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesini ve HDP’nin kapatılma davasını çok yanlış buluyorum

HABER MERKEZİ – Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi ve HDP’nin kapatılma davasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kararları ‘çok yanlış buluyorum’ diyerek “Yakın siyasi tarihimiz bütün bunların örnekleriyle doluyken aynı hataları yapmak ülkeye büyük zararlar verecek” ifadelerini kullandı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi ve HDP’ye yönelik açılan kapatma davasına ilişkin T24 yazarı Murat Sabuncu’ya değerlendirmelerde bulundu.

Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini ve HDP’ye kapatılma davasının açılmasını ‘çok yanlış buluyorum’ diyen Gül, “Bu hareketlerin hem Türkiye’ye hem de hükümete çok anlamsız bir yük getireceği nasıl görülmüyor?” diye sordu ve ekledi:

Şiddetle hiçbir ilgisi olmayan, geçmişi bilinen, ayrım gözetmeden insan hakları savunuculuğu yapan bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması ve parti kapatma davasının açılması, Türkiye’de daha çok demokrasi ve hukuk ihtiyacı olduğunu reform paketleriyle açıklama çabasında olan hükümete ve ülkemize bir yük olacaktır.

Tüm bunlar 90’lı yıllarda yaşanmış ve Türkiye aleyhtarlığına ve Türkiye’nin izolasyonuna büyük bir fırsat vermiştir. Daha sonra o günleri unutturmak için çok çabalar sarf edildi. Parti kapatmalarının ve dokunulmazlıkların kaldırılmasının  terör örgütlerinin çok işine geldiğini daha önceki deneyimler göstermiştir.

Terör demokrasinin güçlendirilmesiyle ve insan hakları standartlarının yükseltilmesiyle kitlelerden izole edilir ve terörle mücadele daha kolay olur. Yakın siyasi tarihimiz bütün bunların örnekleriyle doluyken aynı hataları yapmanın bu güzel ülkeye büyük zararlar vereceği kanaatindeyim.


  HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun vekilliği düştü
  AP'den Gergerlioğlu açıklaması: İnsan Hakları Eylem Planı acı bir 'doğruluk kontrolü' oldu
  HDP'nin kapatılması istemiyle dava açıldı
  Kapatma davasına muhalefetten gelen ilk tepkiler
  HDP'ye kapatma davasına ilişkin Saray'dan ilk açıklama
  ABD'den Türkiye'ye çifte HDP tepkisi
  Bahçeli: HDP herhangi bir isimle açılmamak üzere kapatılmalı
  Kılıçdaroğlu'ndan HDP'nin kapatılması girişimine tepki
  Meclis Başkanı: Anayasamızda parti kapatma var, bir ilk değilÖnceki Haber
Hendek’teki iş cinayeti davası: Yaşar Coşkun'dan 'her gün iş kazası oluyor' savunması
Sonraki Haber
EMA: AstraZeneca aşısı güvenli ve etkili